Shadow

Zdrowe opalanie

Lato w końcu dotarło do nas, dni są dłuższe a słońce intensywniejsze a co za tym idzie, coraz częściej możemy znaleźć ludzi, którzy są fanami opalania. Jak jednak opalać się z głową? Jak nie zaszkodzić naszej skórze a już na pewno, nie narobić sobie śmiertelnych problemów?

Słońce poza pozytywnym wpływem na nas ma także niestety i negatywny wpływ. Promieniowanie słoneczne złożone jest z 3 głównych widm ultrafioletu: UVA, UVB i UVC. W tym momencie opalanie może być bardzo niebezpieczne dla nas a szczególnie dla naszych komórek. Nadmiernie eksponowanie ich do słońca może zapewnić nam czerniaka- złośliwy nowotwór skóry. Podczas kiedy romansujemy ze słońcem zbyt długo, nasza skóra traci na elastyczności i szybciej się starzeje.

Jak zdrowo się opalać?

Znając już ryzyko a chcąc dalej korzystać z kąpieli słonecznych powinniśmy zainwestować w kosmetyki i okulary przeciwsłoneczne.

Nawet najdroższy krem nie zapewni nam 100% zabezpieczenia przed słońcem ale im wyższy filtr tym wieksza blokada a i czas ekspozycji możemy zwiększyć. Na rynku mamy wiele preperatów przeciwsłonecznych, w tym te, które nawilżają skórę i chornią ją przed utratą wilgoci. Powinniśmy używać ich w okolicach 3-4 razy dziennie a wychodząc na plaże warto wyposażyć się w wodoodporną emulsję.

Jeśli leczysz trądzik bądź korzystasz z leków psychiatrycznych, kardiologicznych lub hormonalnych powinieneś wstrzymać się z nadużywaniem słońce. W przypadku trądziku chodzi o kwasy, które w lekach mają zwalczać trądzik ale przy działaniu w promieniach słońca mogą być szkodliwe i poważnie wysuszać naszą cerę.

Jaki kosmetyk dla kogo?

Jeśli posiadasz jasną karnację poza używaniem wysokich filtrów, spróbuj poruszać się po plaży w przewiewnych sukienkach i odkrywać jak najmniej skóry- w ten sposób unikniesz bolesnych oparzeń. Warto też pomyśleć o filtrach UV na usta- bardzo łatwo jest je oparzyć. Spróbuj też znaleźć preparaty „po opalaniu”, które schłodzą skórę i zadbają o jej nawilżenie.

Jeśli myślisz, że ciemna karnacja chroni Cie przed spalaniem- nie do końca. O ile opalasz się łatwiej i możesz być trudnym przeciwnikiem dla słońca to pamiętaj, że czerniak wciąż jest dla Ciebie zagrożeniem.

Podsumowując, w te wakacje postaw na nawilżenie i odpowiednią ochronę. Może uzyskanie czekoladowego odcienia skóry zajmie Ci dłużej, ale za parę lat sama sobie podziękujesz za trud włożony w smarowanie się filtrami. Opalenizna jest chwilowa- skórę mamy jedną i łatwo jest pozbawić jej blasku i równomiernego kolorytu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *