Shadow

Zdjęcie dowodowe niemowlaka

Jeśli planujecie wyjazd za granicę to niestety, ale trzeba wyrobić Maluchowi jego pierwszy dowód osobisty lub paszport. Jak jednak zrobić takiemu dziecku odpowiednie zdjęcie?

To jest nie lada wyzwanie.

Niemowlaki często jeśli zostają same kręcą nerwowo główką i bardzo ciężko jest zrobić odpowiednie ujęcie. Dobra wiadomość jest taka, że można takie zdjęcie zrobić nawet dziecku, które nie trzyma jeszcze główki. Co więcej, aby nie dostarczać mu dodatkowych czynników stresujących w postaci nowego miejsca, takie zdjęcia można wykonać w domu. Trzeba jednak zastosować się do kilku podstawowych wymagań

1. Sprzęt

Oczywistością jest, że używając lustrzanki cyfrowej, zdjęcie wyjdzie dużo lepsze jakościowo. Prawdą jednak jest, że zdjęcie dowodowe posiada mały format i tak naprawdę do zrobienia takiego zdjęcia wystarczy aparat cyfrowy lub dobrej jakości aparat w smartphonie. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że fotografujemy dziecko, a więc spust migawki musi zamykać się szybko, aby uchwycić dziecko zanim poruszy główką. Bardzo ważne jest też dobre oświetlenie. Dlatego zadbaj by miejsce, w którym będziecie robić zdjęcie było dobrze oświetlone i posiadało dużo słonecznego światła. Wtedy zdjęcie wyjdzie dużo lepsze niż w przypadku światła sztucznego.

2. Tło

Za nim zaczniesz pstrykać zdjęcia, musisz zadbać o odpowiednie tło. Musi być ono jasne lub białe. To ma być zdjęcie dowodowe, więc musi być ono zbliżone do tych, które są robione dorosłym. Zrezygnuj też ze wszelkich wzorków. Są one niedozwolone w tego typu fotografiach. Bardzo dobrze sprawdzi się w roli tła białe prześcieradło.

3. Kadr

Zdjęcie musi mieć taki kadr jak normalne dowodowe zdjęcie. Oznacza to, że powinno znaleźć się na nim tylko głowa dziecka. Pamiętaj jednak, że zdjęcie musi mieć odpowiednie wymiary 35×45 mm. Lepiej żeby oryginalne zdjęcie posiadało szerszy kadr, a wykadrować zawsze można je w nawet najprostszym programie do obróbki zdjęć.

4. Lampa błyskowa? Raczej nie!

Wcześniej już wspominałam o tym, że ważne jest światło naturalne, dlatego jeśli tylko możesz to zrezygnuj z lampy błyskowej. Dziecko pod jej wpływem może zamknąć oczy lub przypadkiem uzyskasz efekt czerwonych uczy, co zniszczy cała fotografię. Powszechnie wiadomo też, że lampa błyskowa bardzo spłaszcza obiekty na zdjęciu i wyglądają one nienaturalnie. Lepiej z niej zrezygnuj i wybierz odpowiednią porę dnia, by złapać jak najwięcej naturalnego światła.

5. Na leżąco

Jeśli dziecko, któremu chcesz zrobić fotografię do dowodu nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, to możesz zrobić mu zdjęcie na leżąco. Dziecko należy położyć na przewijaku lub tapczanie. Zdjęcie wykonujemy metr od niego. Niemowlak powinien mieć obróconą głowę o 45o, tak aby widać było jego ucho. W pobliżu nie mogą znajdować się żadne jego zabawki, nie może mieć też smoczka w buzi, ani dodatkowych kokardek na głowie.

6. Na kolanach

Dziecko można usadowić także na kolanach rodzica. Tak naprawdę dozwolone jest aby było widać jego ręce, często jednak odpowiedni kadr pozwala tego uniknąć. W takiej pozycji jest dużo łatwiej ustawić Malucha by spełniał wymogi zdjęcia dowodowego. Dziecko czuje się bezpiecznie, więc dużo łatwiej będzie zrobić zdjęcie, na którym się śmieje.

7. Na siedząco

Jeśli Twój niemowlak jest już na tyle duży, że sam potrafi siedzieć, to możesz zwyczajnie posadzić go na wcześniej przygotowanym tle. Jeśli nie czuje się zbyt pewnie, rodzic może przytrzymać go rączkami z boku.

8. Stawiamy na zabawę!

Dla dziecka taka sesja to na pewno będzie duży stres, dlatego rolą osób dorosłych jest sprawienie by potraktowało to jako zabawę. Podczas wykonywania zdjęć do malucha można robić różne śmieszne miny lub pokazywać mu zabawki, opowiadać coś. Cokolwiek by odwrócić jego uwagę od aparatu, a skupić na tym by zaczął się bawić. Wtedy na pewno otrzymamy zdjęcia z szczerym uśmiechem malca, które nie tylko będzie można dać do dowodu osobistego, ale także z powodzeniem powiesić na ścianie.

Zdjęcia do dowodu osobiste niemowlaka, powinien wykonywać właściwie każdy fotograf w mieście. Niestety w przypadku pracy z takimi maluchami zdjęcie od fotografa niekoniecznie musi być udane. Wszystko zależy od niemowlaka. Jeśli Twój maluch należy do dzieci, które źle czują się w nowym otoczeniu wśród nowych osób, może się okazać, że podczas profesjonalnego zdjęcia będzie niespokojne i wciąż będzie płakało. Dużo mniej stresująca będzie wtedy dla niego taka sesja domowa, pośród znanych przedmiotów i najbliższych ludzi.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *