Shadow

Jak wykonać dobrą fotografię dziecka?

Twoje dziecko jest twoim oczkiem w głowie. Zapamiętujesz każda chwilę z nim spędzoną, ale jednocześnie chciałbyś kiedyś gdy dorośnie pokazać mu jak wyglądał i jak się bawił.

Najlepsze do tego są fotografie, ale nie chodzi o zwykle cyk, bo takie jest banalne do zrobienia, ale o zdjęcie, które będzie przykuwało uwagę. Prawda jest, że dzieci nie lubią pozować to zdjęć, poza tym wychodzą one wtedy sztucznie, a gdy zdjęcie jest wykonane z zaskoczenia fotografia potrafi zafascynować i od razu urzec widza. Dziecko należy do ruchliwych istot dlatego bardzo ciężko jest je uchwycić. W takim ujęcie nie ma szans na powtórkę, dlatego każda fotografia musi wyjść idealnie po pierwszym naciśnięciu migawki. Jak więc zrobić zdjęcie, które odwzoruje niesamowitą sytuację?

1. Sprzęt

Aby wykonać dobre zdjęcie trzeba posiadać odpowiedni sprzęt. Od razu zwracam uwagę na fakt, że sprzęt nie czyni z nikogo fotografa, ale jednak nawet zwykły amator zobaczy różnicę pomiędzy zdjęciem zrobionym telefonem komórkowym, a zwykłym aparatem cyfrowym lub lustrzanką cyfrową. Jeśli masz dostęp do lustrzanki cyfrowej warto żebyś zwrócił uwagę na obiektywy. Inny obiektyw powinien być włożony do body, gdy wykonujesz zdjęcie portretowe, a inny gdy chcesz wykonać zdjęcie w ruchu. Do zdjęć portretowych nadają się jasne obiektywy o ogniskowej 50 mm. Idealnie sprawdzi się w przypadku fotografowania niemowlaka! Taki obiektyw pozwala na robienie zdjęć w domu i w słabym oświetleniu. Funkcja marko w aparacie pozwoli na dodatkowe ciekawe zdjęcia. Idealnie nadaje się do zbliżeń małych nóżek czy rączek. Zwykła cyfrówka także ma wbudowanych wiele funkcji, które pozwolą Ci na uchwycenie najlepszych momentów. Ważne żebyś dobrze zapoznał się z nimi wszystkimi i wiedział w jakich warunkach, który tryb pozwoli na uzyskanie najwyższej jakości.

2. Postaw na zabawę

Podczas robienia sesji, szczególnie gdy dziecko jest już większe, spróbuj się z nim bawić i robić zdjęcia. Dzieci często zaczynają się stresować, gdy widzą obiektyw, a wtedy ich pozy i miny są zwyczajnie sztuczne. Dlatego nie każ dzieciom pozować tylko uchwyć ich w trakcie zabawy. Niemowlaki z kolei są zafascynowane obiektywem i często chcą się nim pobawić, wtedy z pomocą przyjdzie ich ulubiona zabawka! Noworodka z kolei najlepiej fotografować gdy śpi, nie zapomnij jednak go nakarmić zanim zaczniesz wykonywać zdjęcia. Maluszek może obudzić się w trakcie sesji i będziesz musiał przerwać ją w połowie. Do sesji zdjęciowych z niemowlakami idealnie sprawdzają się jako dodatek wszelkie rekwizyty. Dla dziewczynek idealne będą wszelkie opaski na głowę czy kokardki. Zawsze mile widziane są misie, samochodziki czy lalki. Nadają one charakteru fotografii i sprawiają, że dziecko wyglądał słodko.

3. Zadbaj o tło

W każdej fotografii, tło odgrywa bardzo dużą rolę. Także w przypadku zdjęć wykonywanych do rodzinnego albumu, jeśli chcesz nadać im profesjonalnego wyglądu to zadbaj o otoczenie. Jeśli zdjęcia obywają się w domu, to dobrze żeby wokół panował porządek. Jeśli na dworze, ważne jest by w tle nie panował chaos. Czasem może dobrze jest zrezygnować z dużej ilości tła i skupić się na postaci dziecka

4. Zrezygnuj z lampy błyskowej

Podczas wykonywania zdjęć, wszystkie obiekty, które znajdują się na fotografii zostają spłaszczone. Tworzy ostre cienie, co sprawia, że zdjęcie bardzo trafi na atrakcyjności. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ duża część aparatów w trybie automatycznym włącza lampę błyskową nawet wtedy, gdy jest ona niepotrzebna. Jeśli po wyłączeniu lampy zdjęcia wychodzą bardzo nieostre i rozmazane, wtedy można zwiększyć ISO. Pozwoli to na uzyskanie lepszego efektu. Pamiętaj jednak, że wyższe ISO często prowadzi do szumów i większe ziarnienie. Dlatego musisz trochę popróbować na swoim aparacie i wybrać najlepsze ustawienia.

W przypadku gdy posiadasz lustrzankę cyfrową zawsze możesz zainwestować lub pożyczyć od kogoś zewnętrzną lampę. Wtedy fotografując można skierować ją na sufit lub ścianę. Światło odbite od powierzchni jest znacznie żywsze. Nie spotkasz się też z sytuacją, gdy pod wpływem flesza, Twój maluch zamknie oczy i nie uzyskasz efektu czerwonych oczu.

5. Ubranie

Z pozoru nieistotny element, ale jeśli chcesz zrobić ciekawą sesję, może dobrze jest przygotować specjalne ubranie na tą okazję. Ciuchy potrafią wprowadzić w odpowiedni nastrój i mogą sprawić, że dziecko wygląda słodko lub zadziornie. Ważne jest żeby podczas doboru ubrania nie wybierać tych z dużą ilością wzorów i kolorów. Dobrze sprawdzają się jasne i pastelowe odcienie. Jeśli wybierzesz zbyt jaskrawe ubrania, może okazać się, że to ono będzie przykuwało uwagę, a nie zaskakująca mina Twojego malca

6. Zniż się do poziomu dziecka

I to dosłownie! Jeśli fotografujesz malucha to spróbuj ująć go z jego perspektywy. Uklęknij, schyl się lub przykucnij, tak aby jak najbardziej znaleźć się na jego poziomie. Zdjęcia zrobione z góry mogą zniekształcić proporcje dziecka, co sprawi, ze będzie ono wyglądało nienaturalnie. Ogólnie zabawa perspektywą zawsze daje ciekawe efekty. Dlatego warto spróbować różnych ujęć z różnych perspektyw. Czasem zdjęcia zupełnie od dołu mogą sprawić, ze dziecko znacznie urośnie i cała kompozycja zdjęcia stanie się zabawna. Pobaw się tym!

7. Zdjęcia seryjne Twoim przyjacielem

O tak! Zdjęcia seryjne to naprawdę dobre rozwiązanie. Dziecko porusza się szybko, co niestety czasem skutkuje tym, że spust migawki nie zdąży się zamknąć, a dziecko już zmieniło pozycję i w efekcie otrzymujemy zdjęcie poruszone. W przypadku zdjęć seryjnych możemy mieć pewność, że któreś ujęcie na pewno będzie nas satysfakcjonowało. Idealnie sprawdzają się też podczas fotografowania Malca, gdy próbuje różnych potraw. Podczas jedzenia cytryny możemy uzyskać naprawdę ciekawe miny, których bez zastosowania trybu ze zdjęciami seryjnymi nie jesteśmy w stanie uzyskać

8. Tryb Makro? Jak najbardziej!

Czasem by oddać niepowtarzalną kruchość lub znaczącą różnicę pomiędzy dorosłymi, a dziećmi dobrze jest skupić się na drobnych szczegółach. Kadr w przypadku zdjęć makro dobrze jest komponować na zasadzie porównań. Jeśli chcesz oddać to jak mała jest rączka Twojego dziecka, przyłóż ją do swojej. Wtedy dopiero będzie widać jak mała jest ona naprawdę. Jeśli ujmiesz tylko samą jego rączkę, to na zdjęciu wydawać się będzie, bardzo duża.

9. Zdjęcia z bliskimi!

Chociaż dziecko przysłania nam cały świat, zdjęcia na pewno stano się ciekawsze, gdy oprócz naszego malucha znajdą się wśród nich fotografie z bliski dla nich osobami. Ciekawe zdjęcia można wykonać przy udziale rodzeństwa, dziadków, a także rodziców. Ważne jest żeby podczas wykonywania fotografii, Ty sam byłeś blisko. Dlatego nie zapominaj także o zdjęciach z samym sobą i dzieckiem, a podczas robienia zachowuj się tak jakbyś sam miał być fotografowany.

Najważniejsza rada! Podczas robienia zdjęć przede wszystkim dobrze się baw. Ważne jest żeby się nie zniechęcać. Pierwsze próby zawsze mogą być nieudane, ale to w końcu praktyka czyni mistrza i każdy z nas jest w stanie wykonać ciekawe zdjęcia, do rodzinnego albumu. Wystarczy wykazać się pewną dozą kreatywności by osiągnąć naprawdę ciekawy efekt.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *