Shadow

Zaopiekuj się mną. Cechy idealnego opiekuna

nurse or helper in residential home giving food to senior man

Starość wciąż jest tematem tabu, a problemy osób w podeszłym wieku są jeszcze w naszym społeczeństwie marginalizowane. Rezerwa, z jaką patrzymy na ten etap życia, lęk i niechęć wobec zajmowania się sprawami seniorów wpływają negatywnie nie tylko na relacje z nimi, ale przede wszystkim na ich samopoczucie i kondycję. Opiekun osoby starszej to ktoś, kto pomaga jej w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami, podczas gdy naturalnemu ograniczeniu ulegają samodzielne zdolności w danym zakresie.

Troska o zdrowie podopiecznego

Ograniczenie sprawności ruchowej, będące następstwem starzenia się organizmu, jest trudne dla każdego człowieka zarówno w aspekcie fizycznym, jak i emocjonalnym – tłumaczy specjalista z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Pod Dębami. Podstawowym zadaniem opiekuna osoby starszej jest pomoc w pokonywaniu rozmaitych trudności. Zakres obowiązków jest różny w zależności od stanu osoby starszej i może obejmować pomoc w higienie osobistej, ale także zmianę opatrunków czy karmienie, a nawet rehabilitację, toteż dodatkowe szkolenia w zakresie pielęgniarstwa czy podstaw opieki zdrowotnej są niewątpliwym atutem.

Codzienność i relacje

Podopieczny spędza w towarzystwie swojego opiekuna większą część czasu w ciągu dnia i musi czuć, że może na nim polegać. Dlatego tak ważne jest budowanie zaufania w relacji między tymi dwojgiem. Opiekun powinien chcieć dobra podopiecznego i dawać mu to odczuć. Obok pomocy, czy wyręczania w niektórych czynnościach, powinien zachęcać go do samodzielności, ćwiczenia i trenowania własnych możliwości.

Dodatkowe atuty w zawodzie

Opiekun powinien mieć tzw. „podejście” do osób starszych, jednak dobre chęci i gruntowne przeszkolenie nie zawsze wystarczą. Cenną cechą kandydata do tego zawodu jest siła, zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Osoby starsze często odczuwają frustrację z powodu utraty dawnych możliwości, bywają więc opryskliwe i zwyczajnie trudne w kontakcie. Dobry opiekun będzie radził sobie z takimi sytuacjami bez zbędnych nerwów. Ta umiejętność niekiedy wymaga dużego samozaparcia i wykształca się wraz z nabytym doświadczeniem – mówi nasz rozmówca z Domu seniora Pod Dębami.

Z kolei dobra kondycja fizyczna i żelazne zdrowie to warunki bezwzględne, bez których nie ma możliwości wywiązania się z codziennych obowiązków w tej pracy, często związanych np. z pomocą przy podnoszeniu się z łóżka.

Idealny opiekun to taki, który traktuje swoją poważnie, a jednocześnie kreatywnie. Chce nieść pomoc osobom potrzebującym i potrafi użyć wyobraźni, by wczuć się w sytuację swojego podopiecznego, a przede wszystkim darzy go szacunkiem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *