Shadow

Zamek Książ, czyli wędrujemy po Polsce

„Cudze chwalicie- swego nie znacie”- to znane wszystkim przysłowie idealnie odnosi się do naszego tematu i do mentalności naszych rodaków. Większość, bowiem z nas wciąż poszukuje ciekawych miejsc na urlopy, wakacje czy krótkie wycieczki. Jeździmy praktycznie po całym świecie, zachwycamy się tamtejszymi zabytkami i okolicami, a nic nie robimy w kierunku poznania i zwiedzenia swojego ojczystego kraju. Jest tu tak wiele ciekawych i pięknych miejsc, że starczyłoby na każde wakacje i urlopy. Warto, więc wziąć mapę, zaznaczyć na niej ciekawe miejsca i wyruszać w trasę.

Jednym z takich ciekawych i bardzo pięknych miejsc jest wspomniany w tytule Zamek Książ. Znajdziemy go w województwie dolnośląskim w mieście Wałbrzych. Zamek należy do czołówki największych zamków w Polsce. Jest to olbrzymi kompleks ze wspaniałymi ogrodami i palmiarnią, która znajduje się w pewnej odległości od głównego zamku.

Budowla zachwyci wszystkich bez wątpienia i naprawdę warto zrobić sobie tam, choć jednodniową wycieczkę. Idealnym momentem na zwiedzanie tego obiektu jest wiosna, gdyż wtedy w ogrodach zamkowych jest naprawdę urzekająco. Co roku organizowane są tam również na przełomie kwietnia i maja targi kwiatowe, a o dokładnym terminie możemy się dowiedzieć na stronie zamku.

Bardzo ciekawa i burzliwa jest też historia zamku od samego postania. Wędrując po komnatach zamkowych będziemy mieli okazję posłuchać tych historii a także i legend związanych z tym miejscem od przewodnika zamkowego.

Pierwsze wzmianki o Zamku Książ są datowane na 933rok i są one związane z legendą powstania tego miejsca. Według tego zapisu rycerz Funkenstein znalazł przez przypadek pokłady węgla i przyniósł je swojemu władcy. Ten był bardzo ucieszony z „palących się kamieni”, że nakazał w tym miejscu wybudować gród, który miał chronić czarnego skarbu. Przez kolejne lata budowla była rozbudowywana, przechodziła w różne ręce i kilkakrotnie była niszczona i odbudowywana.

Dzisiejszy Książ to przede wszystkim ekskluzywne centrum szkoleniowe, hotel, tematyczne wystawy i szkolenia, a także a raczej przede wszystkim zwiedzanie zamku, w tym także nocne dla miłośników mocniejszych wrażeń.

We wnętrzach zamku możemy podziwiać kunsztownie ozdobione komnaty a także podziemia. Jednak największe wrażenie na wielu odwiedzających zamek robi z zewnątrz, od strony ogrodów i tutaj widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Kompleks jest olbrzymi a otaczające go ogrody bajkowe, zwłaszcza, gdy wybierzemy się na zwiedzanie w maju lub w czerwcu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *