ZALETY I WADY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Chciałbyś mieć własną firmę? Kto by nie chciał. Jednak nie każdy jest świadomy ile pracy trzeba włożyć, aby taką firmę założyć, a w późniejszym etapie ją utrzymać. Obecnie na rynku pracy panuje trudna sytuacja stąd u wielu młodych ludzi pojawia się chęć założenia własnej firmy. Taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć. Należy przeanalizować wady i zalety tworzenia własnego miejsca pracy.
CZY JESTEŚ OSOBĄ PRZEDSIĘBIORCZĄ?
Osoba, która chcę założyć własną działalność powinna cechować się umiejętnością dostrzegania potrzeb i doskonalenie pomysłów, zdolność do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka. Posiada wyczucie biznesowe i wytrwale dąży do obranych przez siebie celów. Dobrą cechą również jest ekspansywność, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów.
CZY TWOJA FIRMA PRZETRWA NA RYNKU PRACY?
Jeśli uważasz, że posiadasz cechy osoby przedsiębiorczej należy zastanowić się, czy jesteśmy na tyle zdeterminowani do rozkręcenia naszego biznesu i czy nasza firma zdoła utrzymać się na rynku.
Statystyki pokazują, że w ciągu 3 lat młode firmy upadają w 80%, a firmy, które zdołały utrzymać się na rynku przez 5 lat również w większości zgłaszają upadłość. W dzisiejszych czasach na rynku pracy jest spora konkurencja, ciągła walka o pozyskanie nowych klientów. Dlatego wyczucie biznesowe będzie tutaj kolejnym atutem, a oryginalność i niepowtarzalność pozwoli na zapamiętanie naszej firmy przez potencjalnych klientów.
SZANSA NA WYŻSZE DOCHODY
Większość z Nas żyję od wypłaty do wypłaty. Własna działalność to szansa na wyższe dochody i zwiększenie naszego budżetu domowego. Możliwość samorealizacji i spełnianie obranych celów. Jednak warto na sam początek zainwestować w firmę. Pamiętaj jednak,że od pierwszego miesiąca działalności należy odprowadzać składki ZUS. Nie ważne czy firma ma przychody,czy też jest w trakcie pozyskiwania klientów. Co prawda przez pierwsze 2 lata młody przedsiębiorca otrzymuje ulgi związku z tym stawka początkowo jest mniejsza ok. 450zł, jednak z czasem wzrasta do 1100zł.
POCZUCIE SAMOREALIZACJI
Poczucie niezależności i elastyczny czas pracy brzmi świetnie. Dodatkowo jesteś sam sobie szefem, nikt nie będzie miał pretensji, unikniesz krytyki, a przede wszystkim nie będziesz tłumaczyć się z podjętych decyzji. Jednak nie zawsze wygląda tak to w praktyce. Własna firma wiąże się z nienormowanymi godzinami pracy co oznacza, że przedsiębiorca pracuję zawsze wtedy, gdy firma tego potrzebuje. Nikt nie pokaże Ci palcem jak dany projekt masz zrobić i czy ta decyzja jest słuszna. Wszystko jest na Twojej głowię dlatego każde działanie musi być dobrze przemyślane.
OGÓLNE ZALETY PROWADZENIA WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI:
- satysfakcja z realizacji swoich działań
- samozatrudnienie
- nie masz problemów z uzyskaniem urlopu, dnia wolnego
- niezależność
- elastyczny grafik pracy
- zarobki zależne od Ciebie
OGÓLNE WADY PROWADZENIA WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI:
- ryzyko niepowodzenia
- duża ilość formalności i biurokracji
- opłata podatków, składek ZUS
- częste zmiany przepisów prawnych, które należy stale śledzić
- konieczność własnego oszczędzania na emeryturę
- praca nienormowana, często praca po 12 godzin
NIE WIESZ JAK ZROBIĆ PIERWSZY KROK?
Jeżeli zdecydowałeś się na założenie własnej działalności powinieneś mieć świadomość, że nie jest to takie proste. Mimo, że wprowadzane są wciąż nowe udogodnienia nowy przedsiębiorca musi wykonać kilka czynności, wypełnić formalności i odwiedzić kilka instytucji. Oto link, gdzie wyjaśnią krok po kroku jak założyć własną działalność https://www.mala-firma.pl/dla-poczatkujacych/zakladanie-firmy/139-zakladanie-firmy-krok-po-kroku
Być może przeczytane „zalety i wady” nie pomogły w podjęciu ostatecznej decyzji. Każda ważna decyzja życiowa jest dla nas ciężka. Jednak jeśli jesteś osobą, która nie boi się ryzyka, ma pomysł na swoją działalność i uważa, że ten biznes może przetrwać nawet te gorsze dni. Warto spróbować zwłaszcza, że przez 2 lata sytuacja jest ułatwiona, ponieważ młodemu przedsiębiorcy należą się ulgi składkowe w ZUS. Jest to szansa na sprawdzenie się czy jesteś stworzony do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.