Nie wiadomo, kiedy powstała pierwsza zabawka w historii, ale na pewno tego typu przedmioty były znane już w starożytności. A chociaż świat od tego czasu zmienił się nie do poznania, to wiele współczesnych zabawek jest zaskakująco podobnych do tych sprzed kilku tysięcy lat.
Najstarsze zabawki
Najstarsze odnalezione zabawki to gliniane figurki zwierząt i drewniane łódeczki pochodzące ze starożytnego Egiptu. Liczą sobie one ponad pięć tysięcy lat, a mimo to niewiele różnią się od podobnych bibelotów produkowanych współcześnie. Mniej więcej tyle samo lat liczą sobie popularne bączki, czyli pękate zabawki obracające się wokół własnej osi. Prawdopodobnie wymyślili je Babilończycy, ale bawiły się nimi także dzieci mieszkające w starożytnych Chinach, Rzymie i Grecji. Bączki wykonywano z drewna, kości, terakoty albo gliny. Do Polski bączki dotarły dopiero w średniowieczu, a dzisiaj podobne zabawki kupimy w każdym sklepie, np. na Merlin.pl, i choć robione są one przede wszystkim z plastiku oraz metalu, zapewniają też atrakcyjne efekty dźwiękowe oraz świetlne.
Do najstarszych zabawek zalicza się również lalki. I wcale nie były one tak prymitywne, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, w najuboższych warstwach społecznych dzieci dostawały tylko proste zabawki ulepione z gliny albo uszyte ze starych szmatek, ale zamożniejsi Egipcjanie kupowali dla swoich pociech lalki, które miały ruchome kończyny, a nawet posiadały włosy. Niewiele przez ostatnie tysiąclecia zmieniły się też grzechotki. Ich konstrukcja pozostała ta sama – zabawka ma być nieduża, z wygodną rączką i powinna wydawać dźwięki. Jedynie surowiec się zmienił, chociaż w ostatnich latach producenci coraz chętniej powracają do naturalnych materiałów.
Przemysł zabawkarski
Z biegiem czasu zabawki były coraz lepszej jakości, ale wciąż robiono je niejako przy okazji, wykorzystując odpady z warsztatów rzemieślniczych. Dopiero kilka wieków temu zaczęto budować najpierw niewielkie zakłady, a potem całe manufaktury specjalizujące się w produkcji przedmiotów dla dzieci. Pierwsze zabawki mechaniczne pojawiły się w średniowieczu, ale ze względu na cenę stanowiły one rozrywkę głównie dla dorosłych. Na zamówienie dworów królewskich konstruowano mechaniczne zwierzęta, zegary z figurkami, automatyczne teatrzyki. Zabawki stały się bardziej dostępne dopiero po rewolucji technicznej, kiedy zaczęto produkować rozmaite gadżety na masową skalę.