Shadow

Wyprawa w góry z dzieckiem – czy warto?

Góry zachwycają widokami, pociągają swoją wielkością i tajemniczością. Gdy raz nawiążemy magiczną więź z wędrówkami, to z całą pewnością na szlak będzie nas ciągnąć magiczna siła jak magnez. A przecież nie trzeba wiele, wystarczy wolny dzień, spakowany plecak, wygodne buty, mapa, kompas, przyjaciel i wyruszamy na wędrówkę.

Na szlakach górskich widać z roku na rok coraz więcej ludzi, a oznacza to, że powoli nudzą nas komercyjne rozrywki i pragniemy więcej obcowania z naturą. Na szlakach widać zarówno młodzież, osoby w kwiecie wieku, staruszków a także dzieci. I tutaj wkraczamy w temat, który interesuje młodych rodziców, przed którymi pierwsza wyprawa w góry z dzieckiem. Zastanówmy się, zatem czy warto wyruszać w góry z dzieckiem i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Góry są bardzo piękne i nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Są jednak bardzo zmienne i dlatego też niebezpieczne. I tutaj mamy pierwszą odpowiedź na pytanie czy można w góry z dzieckiem Można, ale tylko na wyznaczone, proste i krótkie trasy, tak, aby w razie zmiany pogody szybko znaleźć schronienie. Absolutnie odradzamy wędrówki trudnymi trasami z małym dzieckiem w nosidełku, gdyż góry są również niebezpieczne dla dorosłych. Gdy spadnie deszcz jest bardzo ślisko i nie trudno wtedy o poślizg. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko i dlatego też trudno ją tak naprawdę przewidzieć na kilka najbliższych godzin. Nigdy, więc nie mamy gwarancji, co nas czeka za kilka kilometrów: deszcz, burza, wichura czy opady śniegu. Bezwzględnie trzeba o tym pamiętać i nie wolno nam narażać na niebezpieczeństwo dzieci w żadnym wieku.

Zatem wychodzimy w góry z dziećmi, ale nie na dzikie i wyczynowe, czarne szlaki i tylko na krótkie dystanse. Sprawdzamy, więc okolicę i wybieramy takie trasy, na których znajdują się schroniska gdzie w razie zmiany pogody dostaniemy schronienie.

W jakim wieku powinno być dziecko?

Pierwsza wędrówka górska dziecka powinna być uzależniona od jego predyspozycji i sił fizycznych. Pamiętajmy, że dziecko szybko się nudzi i aby wycieczka była udana, to wszyscy muszą być w dobrych humorach. Zatem kilkulatek może spokojnie pospacerować raptem kilka- kilkanaście kilometrów od schroniska i to będzie optymalna dla niego trasa. Gdy nasze ma już 10 i więcej lat, to możemy wyruszać w dłuższą trasę, jednak zawsze stosując się ściśle do zasad bezpieczeństwa.

Jak przygotować się do wyprawy?

Podstawą każdego podróżnika są oczywiście wygodne buty. Powinny być wyższe, tak, aby dobrze stabilizowały kostkę. Powinny być skórzane, tak, aby stopy oddychały i oczywiście muszą mieć grubą podeszwę. Kolejna sprawa to wygodne ubranie i koniecznie założone na cebulkę. Pamiętajmy o zmienności pogody i o różnicach temperatur na poszczególnych wysokościach. Koniecznością jest płaszcz przeciwdeszczowy, czapka i cieplejsza bluza. Ma być ciepło, wygodnie i bezpiecznie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *