Shadow

Wizyta u ginekologa- jak często trzeba badać się ginekologicznie?

Choć to lekarz pierwszego kontaktu jest uznawany za personę najważniejszą w związku z naszym zdrowiem, to jednak w przypadku kobiet powinien nim być lekarza ginekolog.

 

Powszechnie widomo, że stronimy od lekarzy i udajemy się tam dopiero w razie konieczności, zatem wówczas gdy jesteśmy już chorzy. O ile w przypadku wizyt u lekarza pierwszego kontaktu to zupełnie zrozumiałe, to jednak w przypadku wizyt u lekarza ginekologa kompletnie niepoważne.

 

Każda kobieta powinna mieć swojego lekarza ginekologa, który będzie czuwał nad jej zdrowiem intymnym. Tutaj nie czekamy na chorobę lub na jej pierwsze objawy, tylko regularnie odbywamy wizyty kontrolne. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce zaraz po wystąpieniu pierwszej miesiączki i tutaj ważna jest rola matki, która taką dziewczynę przygotuje na wizytę i oczywiście zaprowadzi. Od tego momentu to lekarz decyduje jak często będziemy korzystać z jego konsultacji, jednak w przypadku młodej dziewczyny, która jest zupełnie zdrowa, to po takiej pierwszej wizycie następna może być dopiero za dwa lub trzy lata. Oczywiście jeżeli międzyczasie wystąpi coś niepokojącego, to konieczna jest wcześniejsza wizyta.

Jeżeli chodzi natomiast o kobiety dojrzałe, które regularnie współżyją, to wizyty kontrolne u ginekologa powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Oczywiście jeżeli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, to lekarz ustali indywidualne terminy wizyt i najczęściej będą one wypadać co trzy miesiące. Podczas kuracji hormonalnych konieczne jest bowiem ciągłe monitorowanie stanu pacjentki i szybkie wyłapanie ewentualnych skutków ubocznych.

Na każdej wizycie kontrolne lekarz przeprowadzi podstawowe badanie ginekologiczne, można również co jakiś czas poprosić o wykonanie USG piersi i brzucha.

Przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna mieć dodatkowo wykonaną cytologię, które to badanie jako jedyne wykrywa nieprawidłowości w szyjce macicy. Pamiętajmy, że tylko wczesne wykrycie chorób może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami a także przed przedwczesną śmiercią.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *