Shadow

Czy oczyszczacz powietrza za 400-600 zł będzie działał?

Oczyszczacz powietrza, który staje się nieodzownym elementem wyposażenia pokoju dziecka może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak czy oznacza to, że każdy musi decydować się na taki wydatek? Czy oczyszczacz powietrza za 400-600 złotych będzie w stanie usunąć z powietrza groźne zanieczyszczenia?

1 lutego 2018 w ofercie sklepu Biedronka pojawi się oczyszczacz powietrza Hoffen, który wyceniono na 399 zł. Wiele osób będzie zadawało sobie pytanie, czy warto kupić taki oczyszczacz. Na rynku jest więcej tańszych modeli, które oscylują w kwotach od 400 do 600 zł. Jeśli mieszkamy w miejscowości, gdzie smog pojawia się często, to zakup urządzenia uzdatniającego powietrze wydaje się być konieczny. Aby wybrać dobrze, trzeba jednak zrozumieć jak działa oczyszczacz powietrza. Wiedzą na temat podzielili się z nami specjaliści z serwisu www.ranking-oczyszczaczy.pl.

Filtr HEPA

W rankingu oczyszczaczy powietrza można znaleźć wiele tanich urządzeń, co świadczy o tym, że spełniają one swoje funkcje równie dobrze jak dwu- albo nawet trzykrotnie droższe modele. Warto zwrócić uwagę na to, iż najważniejszym elementem oczyszczacza powietrza jest filtr. Poszczególne urządzenia wyposażone są w różne rodzaje filtrów, lecz najbardziej popularnym z nich jest filtr HEPA, który usuwa z powietrza pyły zawieszone PM2,5 i PM10, uznawane za najgroźniejsze składniki smogu. Technologia HEPA wykorzystywana w oczyszczaczach wychwytuje ponad 99% cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 mikrona i 95% cząsteczek o rozmiarze od 0,1-0,3 mikrona. W zależności od dokładnej skuteczności filtracji filtry HEPA zostały przyporządkowane do następujących klas: E10, E11, E12, E13, H13 i H14. Skuteczność oceniana jest na podstawie przepuszczalności cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, które dla filtrów HEPA są najtrudniejsze do wychwycenia. Najważniejszą informacją jest to, że filtr HEPA klasy E12 umieszczony w urządzeniu wartym 600 złotych jest równie skuteczny jak ten, który znajdzie się w modelu kosztującym dwukrotnie więcej.

Air purifier filter replacement.

Filtr węglowy

Filtry HEPA bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem pyłów zawieszonych, lecz nie wyłapują innych substancji wchodzących w skład smogu, takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne albo tlenki azotu i siarki. Usunięcie ich z powietrza wymaga zastosowania filtra z węglem aktywnym. W połączeniu z filtrem HEPA jest on w stanie niemal całkowicie wyeliminować smog. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest kupowanie urządzeń z najwyższej półki cenowej. Wśród tańszych modeli oczyszczaczy również znajdują się takie, które posiadają zarówno filtr węglowy, jak i HEPA. Jako przykład można wskazać Fellowes AeraMax DX5, Webber AP 8400 albo Guzzanti GZ 999. Co więcej, niektóre z nich posiadają także filtr wstępny, który wychwytuje większe zanieczyszczenia. Filtr węglowy – podobnie jak filtr HEPA – trzeba co jakiś czas wymieniać, ale dotyczy to zarówno tańszych, jak i droższych urządzeń.

Różnica między drogimi a tanimi urządzeniami

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, pojawia się pytanie o to, dlaczego w sprzedaży dostępne są urządzenia kosztujące kilka tysięcy złotych i czy opłaca się je kupować. Różnica między nimi a tanimi modelami polega przede wszystkim na tym, że posiadają dodatkowe funkcje, na przykład jonizacji lub nawilżania powietrza. Jonizacja to proces, który pozwala na usunięciu nadmiaru jonów dodatnich, wytwarzanych przez wszystkie urządzenia elektryczne. Zapobiega zatem namnażaniu się roztoczy, grzybów i wirusów, czemu sprzyja podwyższona ilość jonów dodatnich. Dobry nawilżacz pomaga natomiast uniknąć wysuszenia błon śluzowych oraz innych problemów, będących skutkiem suchego powietrza. Są to bardzo przydatne funkcje, ale jeżeli głównym celem oczyszczacza powietrza ma być eliminacja smogu, to można wybrać tańsze urządzenie, posiadające wyłącznie najważniejsze filtry. Na cenę mogą wpływać także funkcje, których celem jest zapewnienie użytkownikowi większego komfortu. W sprzedaży dostępne są oczyszczacze zdalnie sterowane, a nawet urządzenia z funkcją SMART, czyli sterowane za pomocą aplikacji. Są to rozwiązania wpływające na wygodę użytkowania, ale nie mają wpływu na skuteczność oczyszczacza.

W serwisie www.ranking-oczyszczaczy.pl przetestowano już ponad 43 modele oczyszczaczy powietrza. Dzięki zebraniu kluczowych parametrów dotyczących tych urządzeń, cen i informacji i miejscach najkorzystniejszego zakupu użytkownicy serwisu bez problemu odpowiedzą sobie na pytanie: jaki oczyszczacz powietrza wybrać?.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *