Shadow

Witamina D – dlaczego jest ważna?

stres

Niedobory istotnych witamin i minerałów mogą stać się przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jednym z mikroelementów, które mają podstawowe znaczenie dla naszego organizmu, jest witamin D.

Niedobory wit D mogą spowodować bardzo poważne konsekwencje. Wynika to z faktu, że ta witamina pełni szereg niezmiernie ważnych funkcji. Przede wszystkim ma wpływ na prawidłowe absorbowanie minerałów, które następnie wykorzystywane są przez organizm do budowania mocnych kości. Dotyczy to również zębów, które także potrzebują dużych ilości substancji mineralnych dla wzmocnienia ich struktury. Dzięki temu stają się między innymi bardziej odporne na ataki bakterii odpowiedzialnych za rozwój ubytków. Dlatego niedobory witaminy D mogą zwiększać ryzyko wystąpienia takich problemów ze zdrowiem jak próchnica lub osteoporoza. Badania pokazują, że osoby, które mają odpowiedni poziom witaminy D w organizmie mają także mniejsze problemy z u utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Rzadziej skarżą się na problemy z układem krążenia, a także mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka.

Niedobory witaminy D mogą dawać szereg różnych objawów, które na pewno powinny budzić zaniepokojenie u każdej osoby, która troszczy się o swoje zdrowie. Przejawiają się między innymi w postaci bólów kostno-mięsniowych, chorób przyzębia, a także zaburzeń widzenia. Pojawia się nieprzyjemny smak i pieczenie w jamie ustnej, którym towarzyszy również biegunka i utrata apetytu. Osoby, które nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości tego mikroelementu, mogą mieć również problemy z zasypianiem. Szczególnie widoczne skutki można zaobserwować u niemowląt, u których pojawia się nadmierne spłaszczenie główki oraz problemy ze zrastaniem ciemiączka.

Ponieważ witamina D odgrywa tak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, należy zatroszczyć się o to, żeby zapobiegać jej niedoborom. Dzięki temu możliwe stanie się zachowanie dobrego zdrowia i uniknięcie wszystkich groźnych konsekwencji niedoboru tej istotnej witaminy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *