Piękny, zadbany ogród to marzenie wielu właścicieli domów i działek. Jeśli jednak chcesz korzystać z niego także po zmroku, powinieneś zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Jak należy oświetlić poszczególne części ogrodu oraz jakie lampy i źródła światła wybrać?
Niewłaściwie oświetlając ogród możemy nieświadomie zaburzyć jego urok oraz proporcje. Z tego powodu aranżacja oświetlenia ogrodu czy działki powinna być dokładnie przemyślana. Unikaj przypadkowego ustawiania lamp – zamiast tego upracuj szczegółową koncepcję, dzięki czemu twój ogród zyska wyjątkowy, a zarazem magiczny charakter.
Rodzaje lamp ogrodowych
Lampy do ogrodu możemy podzielić między innymi ze względu na rodzaj materiału użytego do ich produkcji. Oświetlenie ogrodowe powinno być bowiem odporne na działanie wilgoci, wahania temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru masz przede wszystkim lampy aluminiowe, wykonane z tworzyw sztucznych oraz żeliwne.
Lampy aluminiowe są odporne na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, a ich dodatkową zaletą jest dostępność w rozmaitych kształtach i kolorach. Lampy z tworzyw sztucznych są trwałe i estetyczne, a ponadto kuszą przystępną ceną. Z kolei lampy żeliwne, z uwagi na podatność na korozję, wymagają stałej konserwacji, przez co nie są tak chętnie stosowane w przydomowych ogrodach.
Źródła światła w lampach ogrodowych
W zależności od stylu, w jakim aranżujesz ogród, możesz zdecydować się na oświetlenie o neutralnej, ciepłej lub zimnej barwie. Do najpopularniejszych źródeł światła stosowanych w lampach ogrodowych zaliczamy halogeny, lampy metalohalogenkowe oraz świetlówki kompaktowe.
Światło emitowane przez halogeny nie jest zbyt intensywne i występuje wyłącznie w ciepłej barwie. Czas świecenia halogenów szacowany jest na około 4000 godzin. Wbrew pozorom, to dość krótki czas, dlatego halogeny mogą nie sprawdzić się do długotrwałego oświetlania.
Lampy metalohalogenkowe są bardzo często wykorzystywane do oświetlenia ogrodów. Emitują światło o różnych barwach, a czas ich pracy może wynosić nawet 12000 godzin.
Świetlówki kompaktowe dostępne są w barwie neutralnej, ciepłej i zimnej, a ich żywotność szacowana jest na około 8000 godzin. Długi czas pracy i niskie zużycie energii to niewątpliwie atuty świetlówek kompaktowych, lecz mogą nie sprawdzić się one jesienią lub zimą – przy niskich temperaturach świecą dużo słabiej.
Jak oświetlić poszczególne części ogrodu?
Do oświetlenia chodników i ścieżek warto wybrać lampy w kształcie słupków, których światło pada od dołu, pamiętając przy tym, że im dłuższe alejki, tym wyższe powinny być słupki. By oświetlić przestrzeń wypoczynkową lub taras, możesz skorzystać z reflektorów punktowych, finezyjnych lamp wzorowanych na lampionach lub dekoracyjnych lamp stołowych. Jeśli twój taras posiada zadaszenie, możesz skusić się również na lampę zawieszoną nad stołem, a jeśli nie – świetny efekt dadzą też słupki ogrodowe.
Ostateczny efekt będzie także uzależniony od właściwego oświetlenie roślin. Można je podświetlić zarówno od dołu, jak i od góry bądź pod wybranym kątem, przykładowo za pomocą regulowanych reflektorów. Do oświetlenia roślin świetnie nadają się również słupki solarne, które możesz dowolnie przemieszczać.