Rekrutacja bywa czasochłonna i dość skomplikowana zarówno dla rekruterów zajmujących się weryfikacją profili potencjalnych pracowników, jak i kandydatów. Dla tych drugich ostateczny jej etap – rozmowa kwalifikacyjna – niejednokrotnie wiąże się z dużym stresem. Aby usprawnić ten proces wystarczy sięgnąć po to, czym otaczamy się na co dzień – nowe technologie.
Żyjemy w czasach zawrotnego rozwoju technologicznego. Komputery, tablety, smartfony zrewolucjonizowały naszą codzienność, stając się niemalże podstawowymi źródłami informacji, kompleksowymi centrami rozrywki i najprostszymi narzędziami służącymi do komunikacji. Wychodząc z domu zawsze sprawdzamy, czy mamy przy sobie telefon, a dla wielu z nas wykonywanie zawodu wiąże się głównie z obsługą komputera. Szczególnie młode pokolenia, powoli wkraczające na rynek pracy, przyzwyczajone są do korzystania z nowych technologii i wykonywania wielu czynności za pośrednictwem komputerowego ekranu.
Również pracodawcy powinni podążać z duchem czasu i usprawniać proces pozyskiwania nowych pracowników tak, aby stał się on nie tylko szybki i efektywny, ale również maksymalnie komfortowy dla samego kandydata. Pomóc może w tym niewątpliwie stosunkowo nowe, acz coraz chętniej wykorzystywane narzędzie, jakim jest wideorekturacja.
Wideorekrutacja – w czym tkwi jej innowacyjność?
Dotychczas praktykowane metody wstępnej rekrutacji zazwyczaj nie są w stanie dokładnie zobrazować umiejętności osoby ubiegającej się o dane stanowisko – czytając nadesłane CV rekruter spędza mnóstwo czasu na analizie suchych faktów, natomiast rozmowa telefoniczna polegająca na dokładnym sprawdzeniu kompetencji i przetestowaniu umiejętności komunikacyjnych, bywa często krępująca, szczególnie wtedy, gdy nie jest wcześniej zaplanowana. Aby usprawnić ten proces i wyjść naprzeciw oczekiwaniom kandydatów oraz potrzebom pracodawców powstała wideorekrutacja – nowoczesne narzędzie umożliwiające weryfikację potencjalnych pracowników dzięki przeprowadzeniu rozmowy wideo za pośrednictwem Internetu. Jest to szczególnie pomocne na początkowych etapach rekrutacji, lecz może także w znacznym stopniu usprawnić, czasami dość kłopotliwą, rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki wcześniejszemu poznaniu kandydatów rekruter może sprawniej wyselekcjonować osoby, które zaprosi na kolejny etap rekrutacji.
Decydując się na wideorekrutację pracodawca ma do wyboru dwa sposoby jej przeprowadzenia: automatyczną oraz live. W przypadku pierwszej możliwości osoba aplikująca na stanowisko otrzymuje przygotowany przez rekrutera zestaw pytań, a swoje odpowiedzi nagrywa i przesyła do weryfikacji. Umożliwia to kandydatowi przystąpienie do procesu rekrutacji w dowolnym, dogodnym dla niego miejscu i czasie, a dodatkowo eliminuje stres związany z koniecznością natychmiastowego udzielenia odpowiedzi, który następuje w przypadku rozmowy telefonicznej – podpowiada Sabina Sawulska, Specjalista ds. Rekrutacji w firmie Smart MBC.
Rekruter natomiast może poświecić zaoszczędzony czas na inne, pilne obowiązki i zapoznać się z nagraniem w wybranym przez siebie momencie. Dzięki możliwości nieograniczonego odtwarzania otrzymanego pliku może on dokładnie przestudiować mowę ciała i postawę kandydata, poznać lepiej jego osobowość i zdolności komunikacyjne oraz skonfrontować odpowiedzi z innymi nadesłanymi aplikacjami.
W porównaniu do wideorekrutacji automatycznej, wideorozmowa live jest bardziej zbliżona do tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej, którą zazwyczaj przeprowadza się w siedzibie firmy. Z tą różnicą jednak, iż kandydat praktycznie nie musi wychodzić z domu, dzięki czemu oszczędza czas, który musiałby poświęcić na dojazd, a przebywanie w dobrze mu znanym środowisku sprawia, że czuje się bardziej komfortowo, niż w zupełnie obcym otoczeniu. Metoda ta jest również korzystna dla pracodawcy, który poza naturalną oszczędnością czasu oraz zmniejszeniem kosztów standardowej rekrutacji, ma możliwość zweryfikowania otrzymanych informacji dzięki opcji nagrywania i udostępniania nagrania recenzentom, którzy mogą również śledzić przebieg rozmowy.
Szybko, kompetentnie i przede wszystkim bez stresu
Wideorekrutacja to nie tylko sposób na podążanie z duchem czasu i dostosowywanie procesu rekrutacji do oczekiwań, jakie stawia przed rynkiem pracy młode, zanurzone w technologicznym świecie, pokolenie pracowników. Wykorzystanie tej metody to również, a może przede wszystkim możliwość zatrudnienia kandydatów z niemalże każdej części świata. Dzięki opcji nagrywania pracodawca jest w stanie dokonać bardziej kompetentnej weryfikacji, która nie opiera się jedynie na analizie CV oraz „pierwszym wrażeniu”, jakie osoba aplikująca wywrze na rekruterze podczas tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Główną rolę grają więc tutaj umiejętności kandydata i sposób ich prezentacji, a aktualne, nawet najbardziej odległe od siedziby firmy miejsce zamieszkania nie stanowi najmniejszej przeszkody w ubieganiu się o posadę.
Niezależnie od tego, na którą z wideorekrutacji zdecyduje się pracodawca, pewnym jest, iż narzędzie to przynosi korzyści zarówno dla rekrutera, jak i kandydata. Umiejętnie zastosowane może nie tylko skrócić proces zatrudniania i znacznie zmniejszyć związane z nim koszty, ale przede wszystkim uczynić komunikację między obydwoma stronami przyjemną, prostą i niemalże zupełnie pozbawioną dotychczasowego stresu.
Artykuł powstał przy współpracy z Smart MBC