Shadow

Wakacje z psem – czy warto zabierać pupila na plażę?

pies_plaza

Planując wakacyjny wyjazd każdy właściciel czworonoga boryka się z problemem, czy zabrać ze sobą swojego podopiecznego? Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę nie tylko naszą rozrywkę, ale przede wszystkim wygodę i samopoczucie pupila. Przed wyjazdem należy sprawdzić wiele czynników takich jak: warunki pogodowe, sposób dojazdu, a także zagrożenia jakie mogą czyhać już na miejscu. Jednym z najchętniej wybieranych miejsc na wakacyjny odpoczynek są nadmorskie kurorty. Jak przygotować się do plażowania razem z pupilem?

Nie każda plaża jest dobra…

Wybierając się na plażę – czy to nad polskie czy zagraniczne morze – należy koniecznie sprawdzić czy możliwe jest wprowadzanie psów. Plaże zezwalające na przebywanie z pupilem posiadają specjalnie oznakowane tabliczki. Są one zwykle usytuowane w miejscu mniej obleganym przez turystów, dzięki temu nasz podopieczny może się swobodnie wyhasać – nie sprawiając przy tym problemu innym plażowiczom. W tego typu miejscach przeważnie znajdziemy też punkty z torebkami na psie odchody i prysznice, przy których możemy opłukać naszego czworonoga z piachu. Warto wybierać dedykowane plaże, ponieważ wprowadzanie czworonoga na teren do tego nieprzystosowany w Polsce może skutkować mandatem nawet w wysokości 500zł. Podczas całodziennego pobytu absolutnym wymogiem jest zapewnienie zwierzakowi zacienionego miejsca odpoczynku i dostępu do słodkiej wody. Bez odpowiedniego zabezpieczenia przy tak wysokiej temperaturze, możemy narazić go na poważne powikłania zdrowotne. Sposobem na ochłodzenie podczas upalnego dnia może być kąpiel w morzu. Nie należy jednak wprowadzać pupila na siłę do wody, bo może to generować niepotrzebny stres. Pies powinien sam oswoić się z jej temperaturą i ochłodzić w dogodnym dla siebie momencie.

Akcesoria to podstawa

W celu zapewnienia bezpieczeństwa – zarówno swojego pupila, jak i plażowiczów – podstawą wyposażenia każdego turysty musi być wytrzymała i wygodna smycz dla psa. Najlepiej gdy jest to smycz automatyczna, która daje naszemu podopiecznemu więcej swobody. Co w wypadku gdy nasz pies zerwie się z niej lub samowolnie odejdzie zbyt daleko i nie będzie potrafił wrócić? Warto zadbać o jego odpowiednią identyfikację w postaci zawieszki z danymi teleadresowymi doczepianej do obroży. Dodatkowo, jeżeli wyjeżdżamy za granicę musimy pamiętać o wyrobieniu paszportu dla zwierząt, specjalnego chipa ułatwiającego lokalizację, a także sprawdzenie indywidualnych wymogów poszczególnych Państw w kwestii transportu i przechowywania zwierząt. Całodzienny pobyt na plaży to również świetny sposób na dobrą zabawę! W tym celu dobrze jest mieć ze sobą kilka zabawek. Niekwestionowanym liderem wśród plażowych akcesoriów jest frisbee. Jeżeli tylko mamy wokół siebie wystarczająco dużo miejsca to jest to doskonały sposób na aktywny wypoczynek – również dla nas. Bardzo ciekawe akcesoria dla psów można znaleźć w ofercie sklepu Pet Station.

Dbaj o zdrowie!

Lato to okres, w którym nasz pies jest szczególnie narażony na ataki wszelkiego typu owadów. Najpowszechniejszym zagrożeniem są kleszcze kryjące się na drzewach oraz w trawie. Kleszcze mogą przenosić szczególnie groźne choroby: boreliozę, babesziozę i ehrlichiozę, które objawiają się najczęściej wymiotami, problemami z równowagą i krwawieniem. Przed wyjazdem warto zakupić niezbędne środki na kleszcze, dostępne w formie preparatu bądź obroży. Nasze psy podczas wakacyjnego pobytu bardzo często stykają się z innymi zwierzętami, a co za tym idzie są narażone na załapanie od nich innych pasożytów, takich jak pchły. Tutaj również należy odpowiednio zabezpieczyć przed wyjazdem naszego pupila aplikując mu wskazany preparat. Sama podróż to również spore wyzwanie dla czworonoga, zwłaszcza gdy posiada chorobę lokomocyjną. W wypadku tego typu dolegliwości wskazane są częste postoje w trakcie podróży oraz zmniejszenie wielkości posiłku podawanego przed wyjazdem.

Wczasy na plaży z ukochanym pupilem to niezapomniane przeżycie. Jeżeli zadbamy o jego wygodę to będą również dla niego przyjemnością. Zadowolony pies z pewnością dostarczy nam wiele radości podczas urlopu. Sprawdź także artykuł – jak dbać o psa.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.