Shadow

Wakacje w Polsce – przegląd najciekawszych miast

Spędzanie czasu wolnego w kraju nie musi być nudne. Dowodem na to jest bogata oferta wielu polskich miast. Poniżej prezentujemy wam najciekawsze z nich.

Gdańsk

Trójmiasto to bez wątpienia jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić w okresie urlopowym. Gdańsk oferuje nie tylko dostęp do morza, ale również spędzenie czasu na łonie natury w parkach krajobrazowych. Bez wątpienia centrum turystycznym jest gdańska starówka, która przyciąga tysiące turystów dziennie. Ominąć nie można na pewno ulic tworzących Trakt Królewski. Ulica Długa i Długi Targ biegną od Złotej do Zielonej Bramy wzdłuż Motław pod Żuraw. Na tej stronie dowiesz się więcej. To tutaj znajdziemy tak piękne budowle jak ratusz, Dwór Artusa, czy dobrze znana fontanna z Neptunem. Symbolem Gdańska jest bez wątpienia Żuraw, który jest bardzo charakterystyczną budowlą. W średniowieczu był największym dźwigiem portowym i bramą miejską jednocześnie.

Wrocław

Miasto mostów, bo tak się zwykło mówić o Wrocławiu, jest pod tym względem czwarte w Europie. Więcej przepraw rzecznych ma tylko Wenecja, Amsterdam i Petersburg. Skąd taka liczba? Przez Wrocław przepływa aż sześć rzek, co dzieli miasto na dwadzieścia pięć wysp. Najpiękniejszy z nich to bez wątpienia Most Grunwaldzki o długości 112 metrów. Poza tym Wrocław słynie z krasnoludków, których pomniki można znaleźć na każdym kroku. Co roku pojawiają się nowe, każdy z nich jest inny i ma odmienną rolę. Jeśli będziemy już poszukiwać krasnoludków, koniecznie zajrzyjmy na rynek, który wytyczony został już w XIII wieku. Zajrzyjmy na późnogotycki Stary Ratusz, gdzie znajdziemy Muzeum Miejskie oraz Piwnicę Świdnicką.

Warszawa

Stolica Polski kusi nie tylko zrekonstruowaną starówką i Zamkiem Królewskim, ale ma również wiele innych wartych uwagi miejsc. Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich to obiekt utrzymany w stylu klasycystycznym. Miał on odzwierciedlać marzenia króla Stanisława Augusta o państwie nowoczesnym i suwerennym. Łazienki po kapitalnym remoncie prezentują się wyśmienicie i powinny stanowić obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Sprawdź pod tym linkiem także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To barokowa budowla wzniesiona dla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.

Kraków

Dawna stolica Polski to jedno z najpiękniejszych miast. Główne atrakcje skupione są wokół Rynku Głównego. To tutaj możemy podziwiać piękny Kościół Mariacki, czy Sukiennice. Krakowski rynek to największy rynek w Europie. Zimą w okresie świątecznym odbywa się tu jarmark bożonarodzeniowy, podczas którego możemy znaleźć unikatowe ozdoby czy rękodzieła. Nie możemy także zapomnieć o Wawelu. Na najsłynniejszym wzgórzu w Polsce zwiedzimy nie tylko zamek, ale również katedrę. Wizyta u Smoka Wawelskiego to obowiązkowy punkt zwiedzania Krakowa.

Przeczytaj także