Shadow

W to nie wierz: 7 najczęstszych mitów na temat karmienia piersią

Karmienie piersią, chociaż to temat obecny od początków ludzkości, nadal budzi sporo wątpliwości i wywołuje wiele kontrowersji. Narosło wokół niego sporo mitów, w które nadal wierzy spore grono kobiet. Poznaj najczęstsze nieprawdziwe informacje i sprawdź, czy Ty też w nie wierzysz.

Tak duża ilość sprzecznych informacji związanych z karmieniem piersią to przede wszystkim wynik niedoinformowania oraz wiary w stereotypowe przekonania. Czas więc rozprawić się z najczęściej powtarzanymi nieprawdziwymi informacjami.

  • Wielkość piersi wpływa na ilość produkowanego pokarmu

Chociaż zdolność piersi do produkcji pokarmu jest kwestią indywidualną, nie ma ona nic wspólnego z wielkością biustu. Warto mieć świadomość, że pokarm powstaje w kanalikach mlekowych, a nie w tkance tłuszczowej – dlatego wielkość piersi nie ma żadnego znaczenia.

  • Dziecko trzeba karmić dokładnie co 3-4 godziny

Taka opinia panowała jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie wiadomo, że najbardziej zdrowe dla niemowlęcia jest karmienie piersią na żądanie. Dzięki temu w pełni dostosujesz się do potrzeb biologicznych, które są indywidualne dla każdego malucha.

Pamiętaj! Jeżeli przerwy w karmieniu są dłuższe niż 3 godziny w dzień oraz 4 godziny w nocy, należy przystawić dziecko do piersi.

  • Kryzys laktacyjny oznacza koniec produkcji mleka

Istotą kryzysu laktacyjnego jest dostosowanie produkcji pokarmu do aktualnych potrzeb dziecka. Nie oznacza więc zakończenia produkcji mleka.

Jeżeli chcesz, aby z piersi wypływała duża ilość mleka, w okresie kryzysu laktacyjnego przystawiaj niemowlę bardzo często. Możesz też wspomóc się laktatorem, by nasilić produkcję pokarmu.

  • Karmienie piersią wymaga zastosowania restrykcyjnej diety

Karmienie piersią nie wymaga stosowania diety eliminacyjnej ani żadnego innego restrykcyjnego sposobu odżywiania – o ile nie ma do tego wskazań.

W okresie karmienia można odżywiać się normalnie, tj. zdrowo i zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia. Dieta powinna być dobrze zbilansowana i różnorodna, aby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

  • Karmienie naturalne jest bolesne

To mit, o ile dziecko przystawione jest do piersi prawidłowo. Do poranienia brodawek może faktycznie dojść, ale wyłącznie wtedy, gdy noworodek chwyta pierś płytko – za samą brodawkę.

Jeżeli maluch uchwyci nie tylko brodawkę, ale również znaczną część otoczki i wargi wywinie na zewnątrz, pobieranie pokarmu będzie nieodczuwalne dla mamy.

  • Karmienie piersią zabezpiecza przed ciążą

Etap laktacji nie jest 100-procentową metodą antykoncepcji. Do zapłodnienia może dojść w tym okresie, jeśli np. proces karmienia odbywa się rzadziej niż 4 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w ciągu nocy.

  • Jeśli niemowlę ciągle domaga się piersi, jest głodne

Karmienie piersią to nie tylko zaspokojenie potrzeb żywieniowych. To także sposób na zapewnienie maluchowi bliskości.

Mitów na temat karmienia piersią jest wiele. Warto się ich wystrzegać, aby nie zakłócić procesu laktacji oraz jednocześnie zapewnić sobie i dziecku komfort podczas tego wyjątkowego okresu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *