Materac twardy czy miękki – oto jest pytanie, bo ilu użytkowników, tyle opinii. Dla wielu z nas rozwiązanie tego problemu pozostaje kwestią wygody i upodobań. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, bowiem twardość materaca dobieramy nie tylko ze względu na komfort, bo ten bardzo często oceniamy na podstawie krótkiego kontaktu w sklepie, ale przede wszystkim tego, co dobre dla naszego ciała i zdrowia. Sprawdźcie, co w tej kwestii radzi ekspert!
Wygodny sen leży u podstaw naszego codziennego funkcjonowania. Od odpowiedniej regeneracji organizmu zależy nasza kondycja fizyczna, samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. Badania pokazują, że na regenerację podczas snu powinniśmy poświęcić ok. 7-8 godzin, czyli średnio 1/3 doby o czym przeczytamy na łamach RMF24. W tym czasie nie chodzi jednak o to, by odespać stresy związane z codziennym życiem czy pracą, ale przede wszystkim, by odciążyć kręgosłup. To on odpowiada za prawidłową postawę, ale przede wszystkim funkcjonowanie najważniejszych organów. Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu powodować będzie napięcie mięśni, bezsenność, a w końcu osłabienie organizmu i nieodwracalne wady kręgosłupa.
– W regeneracji podczas snu chodzi przede wszystkim o odciążenie kręgosłupa, osiągniemy to układając go w prostej pozycji. Wszelkie skrzywienia powodują, że nawet w nocy wykonuje on ciężką pracę, co w końcu powoduje zwyrodnienia i wady kręgosłupa – wyjaśnia ekspert z DlaSpania.pl. – Właściwie dobrany materac pozwala ułożyć się w takiej pozycji, by kręgosłup pozostawał wyprostowany, a ciężar ciała rozkładał się równomiernie – dodaje.
Kupowanie od podstaw
Sekret doboru materaca odpowiedniego dla naszego ciała tkwi w jego twardości. Kupując materac powinniśmy zapomnieć o tym, na jakim podłożu spaliśmy dotychczas i co naszym zdaniem było dla nas wygodne. Komfort materaca bardzo często oceniamy na podstawie krótkiego kontaktu w sklepie. Z czasem to, co wydawało nam się wygodne, może okazać się naszym największym utrapieniem. Podczas zakupów powinniśmy się kierować przede wszystkim parametrami, a w szczególności tym najważniejszym, jakim jest twardość.
W tym przypadku twardość materaca ściśle związana jest z wagą użytkownika. Podstawowa zasada mówi, że im więcej ważymy, tym twardszy powinien być materac. Zbyt miękki lub zbyt twardy materac powodować będzie krzywienie kręgosłupa. Ułożenie się kręgosłupa w linii prostej na materacu będzie znakiem, że to dla nas odpowiednia twardość.
W grę wchodzi również nasza ulubiona pozycja podczas snu, ale weźmy też pod uwagę, że ta może zmienić się, kiedy odpowiednio dopasujemy materac do naszych potrzeb. Chodzi jednak o to, by twardość materaca dopasować do powierzchni, jaką na nim zajmujemy. – W przypadku śpiących na boku lepiej sprawdzi się miększy materac, a osoby preferujące sen na plecach i brzuchu powinni wybrać twardsze podłoże – wyjaśnia ekspert.
Twardość materaca oceniamy na pięciostopniowej skali:
1 – miękki materac, dla osób o niższej wadze, do spania okazyjnego,
2 – średniej twardości, elastyczny materac, polecany przede wszystkim kobietom,
3 – średniej twardości, elastyczny materac, polecany przede wszystkim mężczyznom,
4 – twardy materac, polecany osobom o większej wadze,
5 – bardzo twarde materace.
Materace wielostrefowe
Doskonałym rozwiązaniem są materace, których powierzchnia podzielona jest na kilka stref twardości.
Dotyczy to przede wszystkim materaców kieszeniowych, które poprzez uniezależnienie działania sprężyn umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru ciała i dopasowanie materaca w każdej z jego części. Podobny efekt zapewniają materace lateksowe, które uznawane są za dość twarde, ale bardzo sprężyste.
Twardość materaca ma bardzo duży wpływ na komfort snu. Zbyt twardy może powodować napinanie mięśni, które powinny odpoczywać w trakcie snu. Z kolei zbyt miękki wpłynie na nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa i może przyczyniać się do powstawania odleżyn. Wybierając materac dokładnie przyjrzyjmy się jego parametrom, nie bójmy się pytać sprzedawców i testować. W końcu komfortowy sen to podstawa naszego funkcjonowania.