Shadow

Termometr do mierzenia temperatury ciała – jaki wybrać?

Ból głowy, łamanie w kościach, katar i wyczuwalna gorączka. Przeziębienie i grypa to choroby, które dotknęły każdego z nas. Wtedy zazwyczaj sięgamy po gorącą herbatę, leki oraz termometr, by określić temperaturę ciała. Do mierzenia gorączki służą termometry elektroniczne, tradycyjne, a także bezdotykowe. To niezbędne urządzenie zwłaszcza, gdy w domu są dzieci.

Szkodliwe, rtęciowe termometry wyszły z użycia

Z naszych dziecięcych lat pamiętamy tylko jeden rodzaj termometru. Ten rtęciowy, który wkładało się pod pachę i trzymało kilka minut, by określić stan podgorączkowy lub już zawyżony. Od roku 2007 nie korzystamy już z termometrów rtęciowych, bo te zostały wycofane zgodnie z dyrektywą unijną, która uznaje rtęć za szkodliwą dla zdrowia. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Termometry te zostały zastąpione przez inne. Nowe termometry są ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia i co najważniejsze – nie ma lęku, że się stłuką, a z ich rozbitych części wyleci rtęć, której opary są szkodliwe. Termometry elektroniczne, cieczowe lub bezdotykowe to najpopularniejsze rodzaje urządzeń do pomiaru ciała, które goszczą w każdym domu. Jakie termometry wybrać najlepiej?

Termometry elektroniczne

W ostatnich latach to właśnie one stały się najpopularniejsze i najchętniej kupowane. Są precyzyjne, w zależności od jakości mierzenie nimi temperatury ciała trwa od kilku sekund do minuty, a przy tym są niedrogie. Można wybrać termometry do mierzenia temperatury ciała pod pachą, pod językiem, w odbycie, a także w uchu lub przy czole. Istnieją również modele stworzone z myślą o najmłodszych np. w kształcie smoczka. Wszystko zależne jest od marki. Za dobrej jakości termometr zapłacimy w sklepie około 20 zł, ale w Internecie możemy znaleźć dobrej jakości termometry kosztujące ok 10 zł. Awarii ulegają najczęściej termometry elektroniczne niskiej jakości. Niedokładny pomiar może być także wynikiem wyczerpującej się w nich baterii. Jednak nie są to sytuacje częste. Termometry tego typu możesz kupić na stronie https://www.zdrowiewmodzie.pl/36-termometry-elektroniczne.

Termometr bezdotykowy

Prawdziwy hit zwłaszcza wśród posiadaczy dzieci, w szczególności niemowląt. Trudno kilkumiesięcznemu dziecku precyzyjnie zmierzyć temperaturę termometrem elektronicznym lub cieczowym. Jest to wręcz niemal niemożliwe. Wymyślono więc termometry bezdotykowe, które wymagają tylko bliskiej obecności ciała. Termometry bezdotykowe lub też sensoryczne do mierzenia temperatury ciała wykorzystują podczerwień. Ich używanie jest wygodne i komfortowe dla dziecka, które w ogóle nie odczuwa jego obecności oraz dla rodzica, który dzięki niemu w kilka sekund może określić temperaturę ciała dziecka. Taki termometr ma jednak już swoją cenę. Za termometry elektroniczne sensoryczne trzeba zapłacić od 150 do nawet 300 złotych. Jest to jednak wydatek, który się opłaca i procentuje w przyszłości, bo można nimi mierzyć nie tylko stan podgorączkowy, ale także temperaturę powietrza, czy pokarmu.

Przeczytaj także