Shadow

Kawa parzona, czy z ekspresu? O to jest pytanie!

Od kiedy odkryto, że picie kawy jest dobre i pobudza cały czas starano się udoskonalić jej parzenie. I chociaż przez wiele lat powstało wiele sposobów i sprzętów przyspieszających tę czynność, to prawdopodobnie klasyczne parzenie kawy, po turecku, nigdy nie odejdzie do lamusa. Dzieje się tak, dlatego, że jest to najtańszy i najpowszechniejszy sposób, chociaż coraz częściej wypierany przez ekspresy do kawy.

Dlaczego ekspres?

Jak sama nazwa wskazuje ekspres do kawy przyspiesza jej robienie. Jest to zdecydowanie opcja szybsza a wybierając odpowiedni ekspres np. ekspres do kawy Nivona możesz mieć pewność, że zrobisz idealnie taką kawę jak chcesz. Odpowiedni panel lub w starszych modelach pokrętło i wybierasz. Dziś masz ochotę na espresso, jutro americana a wieczorem cappuccino do ciastka. Dobry ekspres zrobi to za ciebie po mistrzowsku. Nie trzeba się zastanawiać, czy mleko już jest wystarczająco spienione a kawa dość mocna.

Wybierając ekspresy do kawy Nivona można liczyć na dodatkową pomoc. Firma razem z nowa generacją ekspresów wprowadziła na rynek aplikację. Przeprowadzi ona nowych użytkowników krok po kroku przez cały proces tworzenia kawy od wlania wody, przez wybór kawy, aż po ustawienie filiżanki. Nie ulega wątpliwości, że jest to niezwykłe ułatwienie. Wiele osób odstrasza cena. Czasem faktycznie wchodząc do sklepu cena wydaje się zaporowa, ale przecież nie musimy ekspresu kupować sami. Bardzo popularne jest np. tworzenie listy prezentów. Wystarczy umieścić na niej ekspres do kawy Nivona i właściwie mieć pewność, że zaraz po ślubie stanie on w nowym domu. Cena może straszyć, ale przecież może być to prezent od wszystkich dziadków, albo całego rodzeństwa. Korzyść może być obopólna, za każdym razem kiedy was odwiedzą będą mieli możliwość napicia się profesjonalnie przyrządzonej kawy jak we włoskiej kawiarni.

Dlaczego parzona?

Skoro wiadomo dlaczego ekspres, to właściwie dlaczego parzyć kawę? W ekspresie jest szybciej, łatwiej, bardziej urozmaicone. Nawet najlepszy ekspres do kawy Nivona nie zastąpi jednak tradycjonaliście rytuału parzenia kawy. Wiele osób uważa, że tylko wtedy napój ma duszę, a po domu unosi się niezwykły i charakterystyczny aromat świeżo mielonych ziaren, którego nie da żaden ekspres. Ponadto kawa parzona ma specyficzny smak. Nadają jej go fusy z kawy,które unoszą się w płynie i nadają z każdym łykiem intensywniejszego smaku. Są też osoby, które uważają, że dopiero po drugim zaparzeniu kawa jest najlepsza, a żaden ekspres im tego nie zapewni.

Tak naprawdę, to czy wybrać ekspres, czy parzyć kawę samodzielnie zależy tylko i wyłącznie od osoby, dla której ta kawa powstaje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby w domu obok czajnika stał ekspres a wybór, który rodzaj napoju zrobić uzależniać od ilości czasu i nastroju.

Przeczytaj także