Shadow

Sposoby na nowoczesną kuchnię – wybieramy hokery do wyspy

Kuchnia z wyspą to chętnie stosowane rozwiązanie w wielu nowoczesnych projektach. Znajduje swoich wiernych zwolenników wśród posiadaczy przestronnych kuchni lub otwartych przestrzeni dziennych z salonem i aneksem. Dla zapewnienia należytego komfortu użytkowania, potrzebuje specjalnie przeznaczonych w tym celu krzeseł. Hokery do wyspy, bo o nich mowa, pełnią integralną część jej wyposażenia. Muszą być odpowiednio dobrane nie tylko pod kątem wymiarów, ale również stylu i kolorystyki.

Dlaczego kuchnie z wyspą są tak popularne?

Co składa się na tak wielką ich popularność? Otóż, jak się okazuje – powodów jest wiele. Przede wszystkim, umożliwiają spędzić więcej czasu z rodziną. Przyrządzanie wspólnych posiłków zacieśnia rodzinne więzy, w szczególności w czasach, w których panuje wszechobecna gonitwa. Po drugie, otwarta kuchnia świetnie sprawdza się podczas domowych spotkań, stanowi podręczne miejsce do wypicia filiżanki kawy, o niekwestionowanych walorach dekoracyjnych już nie wspominając. Aby jednak funkcjonalność szła w parze z estetyką, potrzebne są hokery do wyspy. Ich mianem określamy wysokie krzesła kuchenne, najczęściej wzbogacone o niskie oparcie, niekiedy podłokietniki. Mogą być obrotowe, wsparte na jednej, trzech lub czterech nogach. Wykonane z metalu, tworzywa lub drewna. Asortyment jest naprawdę szeroki.

Jaki hoker do wyspy wybrać?

Generalnie zasada jest prosta. Powinien pasować do zabudowy kuchennej i integrować się z jej wyglądem. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostają preferencje właściciela. Oczekiwania są różne, stąd tez niekiedy opisywane krzesła pełnią funkcję dopełniającą przestrzeń, a nieraz zestawiane są na zasadzie kontrastu. Często wykorzystywane są krzesła drewniane, pasujące do kuchni zaprojektowanych w stylistyce klasycznej, naturalnej i ekologicznej. Do wyboru są hokery na czterech nogach imitujące postać stołków barowych, modele obracane, klasyczne bez oparcia, jak i te o regulowanej wysokości. Alternatywą dla drewna jest plastik. Oprócz cech wizualnych, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wyprofilowanie, gdyż to od tego zależy stopień komfortu. W szczególności wtedy, kiedy hoker do wyspy ma pełnić rolę krzesła, sama wyspa zaś – stołu. Modele plastikowe zarezerwowane są dla nowoczesnych, awangardowych, nieco futurystycznych kuchni.

Wydawać by się mogło, że oprócz krzeseł drewnianych i plastikowych współcześni producenci nie są w stanie już nic więcej zaproponować. Otóż – nie! Trzeci rodzaj stanowią bowiem modele skórzane, najczęściej z oparciem i funkcją obrotu. Cenione z racji bezpretensjonalnych walorów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Skóra to niezwykle mocny i wytrzymały materiał, doskonale radzący sobie z uszkodzeniami mechanicznymi.

Mimo, że hokery do wyspy znane są przede wszystkim ze swoich walorów funkcjonalno-użytkowych to jednak nie sposób pominąć atutów dekoracyjnych. Żonglując umiejętnie kolorami i kształtami, możemy ożywić kuchnię tradycyjnym lub nowoczesnym tchnieniem. W zależności od osobistych preferencji i zasobności domowego budżetu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.