Shadow

Sposoby na ból zęba

Jeśli cierpisz na ból zęba, nie jesteś sam. Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego każdego roku ponad 30 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych doświadcza bólu zęba.

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu zęba, w tym nagromadzenie bakterii, infekcje, cofnięte dziąsła, choroby dziąseł i złamany ząb. Na szczęście jest też kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból w domu.

W tym wpisie na blogu zbadamy przyczyny bólu zęba i przedstawimy kilka prostych domowych środków zaradczych, które mogą pomóc złagodzić ból. Porozmawiamy również, kiedy nadszedł czas na wizytę u dentysty.

Przyczyny bólu zęba.

Akumulacja bakterii.

Bóle zębów mogą być spowodowane gromadzeniem się bakterii w jamie ustnej. Może się tak zdarzyć, jeśli nie szczotkujesz i nitkujesz regularnie lub jeśli masz jedzenie w zębach. Bakterie uwalniają toksyny, które podrażniają dziąsła i powodują stany zapalne.

Zakażenie.

Inną częstą przyczyną bólu zęba jest infekcja. Może się to zdarzyć, jeśli masz ubytek, który został zainfekowany lub jeśli masz chorobę dziąseł. Infekcja może rozprzestrzenić się na otaczające tkanki, powodując ból i obrzęk.

Wgłębienia.

Wgłębienia to małe kieszonki, które tworzą się między zębami a dziąsłami. Są pożywką dla bakterii i mogą powodować podrażnienia i stany zapalne dziąseł.

Choroba dziąseł.

Choroba dziąseł to infekcja dziąseł, która może prowadzić do utraty zębów. Jest to spowodowane przez płytkę nazębną, lepką warstwę bakterii, która tworzy się na zębach. Płytka nazębna podrażnia dziąsła i powoduje ich pęcznienie i łatwe krwawienie.

Uszkodzony ząb.

Uszkodzony ząb może również powodować ból zęba. Pęknięcie w zębie czy dziura w zębie umożliwia przedostanie się bakterii do miazgi (środek zęba), co może prowadzić do infekcji lub ropni (kieszeni ropnych).

Domowe środki na ból zęba.

Wypłucz usta ciepłą wodą.

Ciepła woda może pomóc złagodzić ból zęba i wypłukać wszelkie cząstki jedzenia lub resztki, które mogą powodować ból. Pamiętaj, aby używać tylko ciepłej wody, ponieważ gorąca woda może pogłębić ból.

Zastosuj zimny kompres.

Nałożenie zimnego kompresu na zewnętrzną część policzka może pomóc złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny. Pamiętaj, aby owinąć worek z lodem ręcznikiem, aby nie dotykał bezpośrednio Twojej skóry.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub acetaminofen, mogą pomóc zmniejszyć zarówno ból, jak i stan zapalny związany z bólem zęba. Koniecznie postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Użyj olejku goździkowego.

Olejek goździkowy ma właściwości znieczulające i antybakteryjne, które mogą pomóc złagodzić ból zęba. Po prostu nałóż kilka kropli olejku goździkowego na wacik i przytrzymaj go przy bolącym zębie, aby uzyskać ulgę.

Wypłucz usta słoną wodą

Płukanki słoną wodą są często stosowane w leczeniu infekcji lub stanów zapalnych tkanek w jamie ustnej, ale mogą być również pomocne w łagodzeniu bólu zęba. Po prostu wymieszaj 1 łyżeczkę soli w filiżance ciepłej wody i wymachuj nią w ustach przez 30 sekund, zanim ją wyplusz.

Kiedy iść do dentysty.

Jeśli ból jest silny.

Jeśli odczuwasz silny ból, najlepiej jak najszybciej udaj się do dentysty. Silny ból może być oznaką infekcji i ważne jest, aby uzyskać natychmiastowe leczenie, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Jeśli ból trwa dłużej niż kilka dni.

Jeśli ból zęba nie ustępuje po kilku dniach, dobrym pomysłem jest również wizyta u dentysty. Podczas gdy niektóre przyczyny bólu zęba, takie jak niewielka recesja dziąseł, mogą zająć trochę czasu, inne przyczyny, takie jak infekcja, mogą wymagać pilniejszego leczenia.

Jeśli bólowi towarzyszy gorączka lub obrzęk węzłów chłonnych.

Gorączka i obrzęk węzłów chłonnych są objawami infekcji, więc jeśli doświadczasz tych objawów wraz z bólem zęba, zdecydowanie powinieneś natychmiast udać się do dentysty.

Jeśli domowe środki nie łagodzą bólu.

Jeśli wypróbowałeś domowe sposoby na ból zęba, ale nie zadziałały, prawdopodobnie nadszedł czas, aby odwiedzić dentystę. W zależności od przyczyny bólu zęba istnieje wiele sposobów leczenia, które mogą pomóc złagodzić ból i na dobre pozbyć się bólu zęba!

Zapobieganie

Zawsze lepiej jest zapobiegać bólowi zęba niż go leczyć. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać bólowi zęba:

  • Regularnie szczotkuj i nitkuj zęby. To usunie płytkę nazębną i bakterie z zębów i dziąseł oraz pomoże zapobiegać infekcji.
  • Regularnie odwiedzaj dentystę w celu kontroli i czyszczenia. Pomoże to wcześnie wykryć wszelkie problemy, zanim staną się poważne.
  • Unikaj pokarmów, które są twarde dla zębów, takich jak cukierki lub kostki lodu.
  • Noś ochraniacz na zęby, jeśli uprawiasz sport lub uczestniczysz w innych czynnościach, które mogą uszkodzić zęby.
  • Nie używaj zębów jako narzędzi, takich jak otwieranie butelek lub opakowań. Może to uszkodzić zęby i prowadzić do bólu.

Jeśli cierpisz na ból zęba, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby złagodzić ból. Jeśli jednak ból jest silny lub trwa dłużej niż kilka dni, powinieneś udać się do dentysty. Domowe sposoby na ból zęba obejmują płukanie ust ciepłą wodą, stosowanie zimnego kompresu, przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, używanie olejku goździkowego i płukanie słoną wodą.

Przeczytaj także