Shadow

Sposób na schody. Metalowe czy drewniane – jakie schody strychowe wybrać?

Składane schody strychowe to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce i jest zdecydowanie tańsze niż stacjonarne schody. Na rynku dostępne są jednak schody wykonane z różnych materiałów. Na jakie warto się zdecydować?

Wybór odpowiedniego modelu schodów strychowych powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jak często będziemy z nich korzystali oraz co będziemy wnosili na poddasze. Obecnie producenci oferują tak wiele różnych rozwiązań, że każdy bez problemu znajdzie najlepsze dla siebie schody strychowe.

schody_czym-sie-kierowac

Schody drewniane i metalowe

Na rynku można znaleźć różne rodzaje schodów drewnianych. Najczęściej są one wykonywane z drewna iglastego, jak świerk czy sosna. Użyty materiał wpływa na trwałość schodów. Najtańsze są te wykonane z surowego drewna, ale jednocześnie wymagają właściwej pielęgnacji, żeby nie uległy zniszczeniu. Drewniane drabiny często są wykonywane jako segmentowe, które można łatwo rozkładać i składać, a ich stopnie pokrywa się powierzchnią antypoślizgową w celu poprawienia bezpieczeństwa podczas eksploatacji.

Metalowe schody strychowe (aluminiowe lub stalowe) budowane są również jako segmentowe, ale także jako nożycowe. Charakteryzują się wyższą trwałością niż produkty wykonane z drewna oraz większą wytrzymałością na obciążenia. Schody nożycowe dostosowuje się do wysokości pomieszczenia za pomocą regulacji (w przypadku segmentowych schodów drewnianych lub metalowych, konieczne jest podcinanie).

schody_mechanizmy-skladania

Metal czy drewno?

Na pierwszy rzut oka wybór wydaje się oczywisty – metal jest trwalszym materiałem i zapewnia o wiele dłuższe użytkowanie schodów. Takie modele są jednak droższe od drewnianych. Nie zawsze wybór metalu jest jednak optymalnym rozwiązaniem.

Przede wszystkim decydując się na konkretny model schodów, powinniśmy zastanowić się, jak często będą one eksploatowane, czyli tak naprawdę jak często będziemy korzystali ze strychu. Ważne jest także to, co będziemy tam najczęściej wnosili. Gdy schody będą wykorzystywane niemal codziennie, a my będziemy zanosili na górę ciężkie pakunki lub przedmioty, wtedy warto postawić jednak na metal i na dużą odporność obciążeniową. Jeśli jednak strych będzie odwiedzany kilka razy do roku, gdy trzeba będzie tam wnieść drobne rzeczy, zupełnie wystarczą drewniane schody.

Różne rodzaje schodów drewnianych i metalowych konstruowane są w taki sposób, żeby zaspokoić zróżnicowane potrzeby użytkowników. To sprawia, że bez problemu można znaleźć odpowiedni model, który nie zużyje się zbyt szybko, a do tego zapewni wysoki komfort wchodzenia na strych.

Więcej na velset.pl

//

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.