Shadow

Skuteczne odchudzanie – tym razem się uda!

Podchodziłaś do odchudzania już kilkanaście razy, ale twoje wysiłki kończyły się niepowodzeniem? Tym razem przed przystąpieniem do walki ze zbędną tkanką tłuszczową upewnij się, że masz dobry plan i motywację.

Odchudzanie jest bardzo skomplikowanym procesem chemicznym i sporym obciążeniem dla organizmu. Jeśli jesz zbyt mało kalorii, twoje ciało zaczyna domagać się dostarczenia brakujących składników. To właśnie dlatego tak trudno na dłuższą metę stosować wymyślne diety, które wymagają przyrządzania niesmacznych albo bardzo skomplikowanych potraw.

Kilka reguł na początek

Jeśli chcesz mieć pewność, że tym razem uda ci się wytrwać, musisz wprowadzić w życie kilka zasad i bezwzględnie się ich trzymać:

  • Skoncentruj się na zdrowym odżywianiu. Jedz 3 posiłki dziennie i ewentualnie dwie przekąski. Gdy poczujesz, że jesteś syta, przestań jeść. Nie pojadaj między posiłkami.
  • Nie stosuj skomplikowanych, egzotycznych systemów żywieniowych – pamiętaj, aby „dozwolone” produkty były łatwo dostępne, na przykład w osiedlowym sklepie czy supermarkecie, jak Lidl czy Frisco. Opinie dietetyków wskazują, że im prostsza jest dieta, tym lepiej.
  • Ruszaj się! Wszystko jedno, czy wybierzesz spacery, jogę, bieganie, rower czy podnoszenie ciężarów. Znajdź jakąkolwiek aktywność, jaka sprawia ci radość i co najmniej 3 razy w tygodniu wykonuj ją przez pół godziny.

Silna motywacja

Zastanów się dobrze, co motywuje cię do rozpoczęcia odchudzania i jakie czynniki mogą sprawić, że w połowie drogi się zniechęcasz. Może do tej pory rzucałaś się na głęboką wodę i stosowałaś bardzo niskokaloryczną dietę? W takim układzie twój organizm na pewno domagał się większej ilości energii, a ty kończyłaś dietę z pizzą w ręku i poczuciem porażki.

A może stosowane przez ciebie diety były zbyt monotonne lub przeciwnie, wymagały gotowania wymyślnych potraw? Tym razem zastosuj różnorodny sposób żywienia i upewnij się, że wszystkie składniki bez problemu kupisz w każdym supermarkecie lub dyskoncie, jak Biedronka czy e-sklepie Auchan lub Frisco. Opinie osób odchudzających się często wskazują, że źródłem potencjalnej porażki może być po prostu brak dostępności „dozwolonych” produktów lub niechęć do ich przygotowywania.

Dieta śródziemnomorska

Zdecyduj się na dietę, która bardziej przypomina system nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych, a nie chwilowy zryw, który ma w cudowny sposób pozbawić cię 17 kilogramów w 5 dni. Przykładem dobrego systemu żywienia jest dieta śródziemnomorska. Jest zróżnicowana, zbilansowana, polega na komponowaniu posiłków z dużej ilości warzyw, dobrej jakości tłuszczy (np. oliwy z oliwek), ryb i mięsa, ale i produktów pełnoziarnistych, jak makarony i pieczywo.

Wyrzuć z jadłospisu wszelkie słone przekąski, fast foody, tłuste sosy, smażone kotlety. Jedz 3 lekkie posiłki i dwie przekąski (na przykład owoc, małą garść orzechów).  Taka dieta jest doskonała nie tylko dla sylwetki, ale i dla układu krwionośnego. Potrzebne produkty możesz kupić w każdym sklepie, jak np. Tesco, Auchan albo Frisco. Opinie kardiologów i dietetyków na temat takiego sposobu żywienia są bardzo korzystne, gdyż dieta tego typu jest nie tylko dobra dla sylwetki, ale także i dla serca.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *