Nieprzyjemne, niekiedy bardzo dokuczliwe swędzenie przeszkadza często skoncentrować się na codziennych zajęciach. Nadmierna suchość skóry to problem, który dotyczy około 20 procent ludzi na całym świecie.
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której geneza nie do końca jest jeszcze znana naukowcom. Nie można nawet jednoznacznie stwierdzić, że wywołuje ją tylko i wyłącznie reakcja alergiczna. Pojawić się może bardzo wcześnie, bo już w pierwszych 2-3 miesiącach życia, i zwykle ciągnie się aż do dorosłości. Przez ten czas bywają okresy, kiedy AZS (nazywane również wypryskiem atopowym) objawia się w łagodniejszej formie, a czasami jego przebieg zaostrza się.
Od swędzenia do wysypki
Po czym można poznać, że to AZS? Schorzenie to zazwyczaj inicjuje swędzenie skóry – dotkliwie i uporczywie uaktywniające się najczęściej nocą. Drapanie powoduje w konsekwencji zwykle czerwoną i plackowatą wysypkę, która może utrzymywać się bądź też pojawiać się i znikać. W powstałych ranach może występować płyn ropny. Zdarza się również, że wysypka przypomina skorupę lub łuskę, a drapanie powoduje zgrubienie skóry. W łagodnej formie atopowe zapalenie skóry obejmuje tylko fragment ciała, a w ciężkiej postaci – jego duże partie. Do tego jeszcze wysypka silnie podrażnia skórę i swędzi, a objawy te nie ustępują nawet pomimo odpowiedniego nawilżania skóry. U dzieci schorzenie to najczęściej widoczne jest na twarzy (zwłaszcza zimą – czerwone, suche łuski na policzkach), skórze głowy, szyi, rękach, nogach oraz tułowiu. U dorosłych pojawia się z reguły na szyi, pod kolanami, w zgięciu łokci, na twarzy, przedramionach lub nadgarstkach.
Nie dopuścić do wysuszenia skóry
Dość trudno jest całkowicie zahamować atopowe zapalenie skóry – leczenie tego schorzenia wymaga czasu i polega raczej na łagodzeniu objawów. Nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa na AZS, dlatego ważne jest tu działanie pielęgnacyjne i profilaktyczne. Oznacza to stosowanie preparatów, które dodatkowo będą nawilżać skórę, zwłaszcza po każdej kąpieli, która powinna trwać krótko – kilka minut. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie ilości wody w skórze i jej natłuszczenie, aby nie była tak bardzo podatna na pęknięcia.
Przy zakupie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry osób cierpiących na AZS warto zwrócić uwagę na to, aby zawierały jak najmniej dodatkowych substancji, które mogą niepotrzebnie podrażnić już i tak wystarczająco swędzącą skórę. Ich zadaniem ma być odbudowa naskórka, a także odżywianie i regenerowanie nadmiernie wysuszonej skóry. Kosmetyków używać się powinno już podczas samej kąpieli – należy nacierać nimi ciało, jeśli bierzemy prysznic, lub wlać emulsję ochronną do wanny. Zaraz po odświeżeniu się warto jeszcze wilgotną skórę natłuścić olejkiem lub balsamem. Ulgę przynieść może również kąpiel w słonej wodzie.
Dodatkowo nie podrażniać
Oprócz stosowania kosmetyków dedykowanych skórze atopowej osoby z tym schorzeniem powinny również zwrócić uwagę na materiały, z jakich uszyte są ubrania, które noszą na co dzień. Skórę może bowiem dodatkowo podrażniać np. wełna. Niekorzystnie wpływać na nią będą także: dym papierosowy, klimatyzacja, kurz i brud w pomieszczeniach czy chlor w basenie. Jeśli osoba z AZS jest jeszcze dodatkowo na coś uczulona, to najlepiej z jej otoczenia usunąć wszelkie alergeny, aby nie potęgować objawów schorzenia. Odradza się również stosowania leków i płynów, które bazują na spirytusie, czyli np. perfum.
Długotrwałe nawilżanie i natłuszczanie skóry to podstawa walki z AZS. Dodatkowo lekarze dermatolodzy przepisują często środki farmakologiczne – immunosupresyjne lub przeciwuczuleniowe bądź sterydy. Niekiedy potrzebna jest również psychoterapia, gdyż swędzeniu – oprócz ciepła, suchego powietrza, obfitego pocenia się – sprzyja stres, zatem warto nauczyć się sobie z nim radzić.