Shadow

Kiedy niemowlę siada?

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Nie wolno nic na siłę wymuszać, gdyż można zrobić dziecku krzywdę. Nie można jednak pozostawać obojętnym wobec jego rozwoju i trzeba go umiejętnie stymulować. Taka sama zasada obowiązuje we wszystkich sferach rozwoju dziecka, zatem zarówno, jeżeli chodzi o rozwój psychiczny jak i fizyczny.

W tym artykule zastanowimy się nad umiejętnością siadania u dzieci i sprawdzimy, kiedy niemowlę siada? Czy jest dokładnie określony czas, kiedy niemowlę powinno pierwszy raz samodzielnie usiąść?

Pediatrzy podają, że średnio w szóstym czy siódmym miesiącu życia, zdrowy i prawidłowo się rozwijający niemowlak powinien zacząć siadać. Jednak tak jak już wiemy, każde dziecko jest inne i dlatego też niektóre będzie już siedziało w piątym miesiącu, a inne zaś dopiero w siódmym. Pamiętajmy, że nie ma nic na siłę i nie sadzajmy nie gotowego do tego jeszcze dziecka.

Aby dziecko mogło samodzielnie siedzieć, musi najpierw stabilnie trzymać główkę i mieć mocny kark. Aby stymulować rozwój dziecka kładźmy go już w drugim miesiącu na brzuszku i ćwiczmy w ten sposób jego kark i trzymanie główki. Często zmieniajmy jego pozycję, prowokujmy do przekręcania na boki i do pełzania. Bawmy się z dzieckiem jak najwięcej, pokazujmy nowe zabawki i opowiadajmy o wszystkim.

Pamiętajmy o tym, że rozwój fizyczny dziecka jest ściśle powiązany z rozwojem psychicznym.

Jeżeli nasze dziecko trzyma stabilnie główkę, podnosi ją przy leżeniu na brzuszku i wytrzymuje w takiej pozycji dłużej, to śmiało możemy zacząć je sadzać, zawsze asekurując, aby nie przewróciło się na bok i nie spadło z łóżka czy wersalki. Bezpiecznym miejscem do pierwszych prób będzie, zatem łóżeczko, kojec czy spacerówka.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *