Shadow

Senior w domu: jak ułatwić mu życie?

seniorzy

Jeszcze nie tak dawno nasze życie zależało od nich – rodziców. Dziś jesteśmy dorosłymi ludźmi, oni z kolei stają się coraz starsi. Zaczynają ich nękać problemy ze zdrowiem, pamięć płata figle, a samodzielność staje pod znakiem zapytania. Nadszedł czas, by odwdzięczyć się rodzicom za to, co wcześniej dla nas zrobili.

Jak zapewnić starszym rodzicom opiekę na wysokim poziomie?

By zapewnić rodzicom godną starość oraz należytą opiekę, możemy wybrać jedną z kilku opcji. Możemy skorzystać z pomocy takich placówek, jakimi są domy opieki dla osób starszych i przewlekle chorych, możemy też poszukać w naszej okolicy klinik i ośrodków zdrowia, które pomogą nam w pozyskaniu wsparcia ze strony pielęgniarki lub wykwalifikowanej opiekunki. Wsparcie takiej osoby będzie bezcenne w chwili, gdy chcemy zatrzymać rodzica przy sobie, a jednocześnie prowadzić aktywne życie zawodowe. Bez względu na to, czy pielęgniarka środowiskowa lub opiekunka będzie nam pomagała, czy też nie, jeśli osoba starsza ma pozostać w domu, musimy odpowiednio przygotować mieszkanie.

Jak przygotować mieszkanie do potrzeb osoby starszej?

W sytuacji, w której nasz schorowany rodzic nie jest w stanie samodzielnie się poruszać lub też zostaje przykuty przez chorobę do łóżka, najważniejszą kwestią staje się wynajęcie w szpitalu lub przyszpitalnej wypożyczalni odpowiedniego łóżka. Jest to łóżko, które pozwala szybką zmianę pozycji chorego, dzięki czemu można go uchronić przed odleżynami. Specjalny materac dodatkowo ułatwia ochronę skóry osoby leżącej. Wielką zaletą konstrukcji takich łóżek jest i to, że dzięki nim możemy łatwiej dokonywać niezbędnych zabiegów higienicznych przy osobie leżącej. Pamiętajmy też o tym, że zmiana pampersów oraz ewentualnych opatrunków jest ważna nie tylko ze względu na higienę, ale i stan zdrowia osoby starszej. Brak odpowiedniej pielęgnacji to większe ryzyko infekcji wywołanych przez bakterie, które dla osoby starszej są poważnym zagrożeniem.

Jeśli nasz podopieczny potrafi się jeszcze samodzielnie poruszać, należy mu to możliwie jak najbardziej ułatwić. Zabezpieczmy ostre krawędzie mebli oraz usuńmy wysokie progi. Dzięki temu nasz rodzic, poruszający się o kulach lub przy pomocy balkonika, będzie mógł bezpiecznie przemieszczać się po mieszkaniu. Jeśli mamy to szczęście i mieszkamy we własnym domu, możemy zadbać i o to, by nasz rodzic mógł bezpiecznie dostać się na taras. I to miejsce należy zabezpieczyć w taki sposób, by było nie stwarzało zagrożenia dla osoby o ograniczonej sprawności. Wypoczynek na świeżym powietrzu z pewnością będzie miał korzystny wpływ na stan zdrowia seniora, a co najważniejsze – pozwoli mu na chwilę przyjemnego relaksu i na oderwanie się od przykrych myśli o chorobie.

Starość nie jest łatwa. Naszym rodzicom, nękanym przez wiek oraz kolejne choroby, bez wątpienia przyda się odpowiednie wsparcie z naszej strony. Pamiętajmy jednak, że opieka nad osobą starszą to nie tylko podawanie leków o wyznaczonej porze. To również troska o zaspokojenie jej potrzeb, a przede wszystkim uczucie ciepła i miłości, które jest ważne dla naszych rodziców na każdym etapie życia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *