Niemowlę, które skończy 4-6 miesiąc życia, potrzebuje wprowadzania nowych pokarmów do codziennych posiłków. Oprócz mleka mamy lub mleka modyfikowanego, warto włączyć wówczas pokarmy składające się z warzyw i mięsa. W jaki sposób należy rozszerzać dietę niemowlęcia?
Wrażliwe maluszki
Organizm niemowlęcia jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany, dlatego wprowadzanie nowych potraw należy rozpocząć stopniowo. Twoje dziecko właśnie skończyło 6 miesięcy? To idealny moment na to, żeby włączyć do jego codziennych posiłków warzywne lub mięsne dania ze słoiczków lub potrawy przygotowane samodzielnie. Pamiętaj, że rozszerzanie diety jest niezwykle ważnym momentem w życiu maluszka, pozwala mu na poznawanie nowych smaków, nieznanych wcześniej konsystencji pokarmów, a jednocześnie uniezależnia go od pokarmu mamy. Dziecko przyzwyczajone wyłącznie do mleka potrzebuje jednak czasu, żeby oswoić się z nowymi posiłkami. W takiej sytuacji pośpiech jest niewskazany.
Zmiany wprowadzaj powoli
Jakimi zasadami należy kierować się podczas wprowadzania zmian w jadłospisie maluszka i jak powinna wyglądać wówczas dieta niemowlaka? Bardzo ważną wskazówką jest wprowadzanie codziennie tylko jednego nowego składnika. Podałaś dziecku zupkę jarzynową? Jutro spróbujcie przecieru z marchewki lub szpinaku. To pozwoli niemowlęciu oswoić się z nieznanymi do tej pory smakami i nie będzie oznaczało gwałtownej rewolucji w jego diecie. Nie można też przesadzić z wielkością porcji – przyzwyczajając dziecko do nowych smaków, trzeba wprowadzać je w niewielkich porcjach, najlepiej zacząć od 2 łyżeczek. Kolejną zasadą, która ułatwia wprowadzanie nowych składników, jest podawanie ich w południe. Wiele mam stosuje się do tych wskazówek twierdząc, że dzięki temu można nakarmić dziecko bez pośpiechu, nawet jeśli będzie marudzić przy próbowaniu nowych posiłków.
Dieta niemowlaka – nowe smaki
Umiejętność rozróżniania smaków kształtuje się już w życiu płodowym, jednak nowe produkty należy wprowadzać dopiero od 4. lub 6. miesiąca życia (jeśli dziecko karmione było wyłącznie mlekiem mamy). Wówczas jego układ pokarmowy jest na tyle ukształtowany, że poradzi sobie z urozmaiconą dietą. Jakie produkty sprawdzą się najlepiej? Cennym źródłem składników odżywczych, białka, żelaza, witamin z grupy B oraz mikroelementów jest mięso – wybierajmy starannie wyselekcjonowany drób – mięso kurczaka, indyka, które powinno być zmielone lub zmiksowane, żeby układ pokarmowy niemowlęcia poradził sobie z jego trawieniem. Najlepszą metodą na oswojenie dziecka ze smakiem mięsa jest dodawanie go do zupek. Dieta niemowlaka nie powinna zawierać jednak ciężkostrawnej wołowiny i wieprzowiny, a także tłustych części. Można za to wybrać mięso z królika lub cielęcinę, które są bardzo lekkie i na pewno nie zaszkodzą maluszkowi. Warto także włączyć do posiłków dziecka ryby morskie, które są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, witamin oraz białka. Składniki zawarte w rybach wspierają układ nerwowy i odpornościowy dziecka, dzięki czemu organizm będzie szybciej zwalcza infekcje. Jak włączyć ryby do codziennych posiłków? Można wypróbować sposób z dodawaniem ich do zupy. Pamiętajmy jednak, że ryby muszą być pozbawione ości i zmielone.
Witaminy na stole
Dieta niemowlaka powinna być urozmaicona, nie można więc zapominać o włączeniu do niej bogatych w witaminy warzyw i owoców. Z uwagi na delikatny układ pokarmowy dziecka, najlepiej podawać je w formie musu lub przecieru. Wszystkie maluszki lubią słodki smak, na pewno polubią więc zmiksowane lub utarte jabłka, banany, maliny. Podczas wprowadzania owoców do diety trzeba uważnie obserwować reakcję dziecka na poszczególne składniki – może się bowiem okazać, że wystąpiła alergia pokarmowa. Jakie warzywa powinny znaleźć się w jadłospisie niemowlęcia? Dużo składników odżywczych i cennych witamin dostarczy marchew, warto wypróbować również przetartego ziemniaka, a do zupek dodawać selera lub pietruszkę. Trzeba też wykazać się dużą dozą cierpliwości – maluszek może być wybredny.