Shadow

Różne oblicza depresji – jak rozpoznać i jak sobie radzić?

worried-girl-413690_1280

Choroby psychiczne to plaga naszych czasów. Szybkie tempo życia, pogoń za pracą, za pieniądzem i wysokim statusem społecznym sprawia, że nie mamy czasu na odpoczynek, na spędzanie czasu z rodziną. Do tego żyjemy w ciągłym lęku, stresie i amoku, który sami sobie napędzamy.

W tym natłoku negatywnych emocji i w skutek tych emocji powstają coraz to poważniejsze choroby psychiczne, które dotykają coraz to młodszych ludzi.

Depresja to choroba psychiczna, która ma kilka twarzy. Najbłahszą z nich jest tzw. depresja sezonowa, która charakteryzuje się spadkiem nastroju z powodu brzydkiej pogody, jakiegoś smutnego wydarzenia itp. Ten spadek nastroju jest jednak chwilowy i przechodzi wraz z pojawieniem się słoneczka. Bardziej tu mamy do czynienia z chandrą niż z depresją.

Inny rodzaj depresji to spadek nastroju o dużo głębszym podłożu. Tutaj duży wpływ na rozwój i uaktywnienie się choroby ma jego sytuacja życiowa obecna, ale również ta z dzieciństwa. Tutaj obok widocznego spadku nastroju mamy również okresy wzmożonej aktywności czy niekiedy nawet agresji. Zatem jest z błahego nawet powodu wielki płacz i smutek, a za chwilę znów śmiech nieadekwatny do sytuacji czy agresja. Takie objawy mogą być trudne do zdiagnozowania przez bliskich i dlatego ta choroba jest kojarzona dopiero wówczas, gdy chory nie radzi sobie już z nią całkowicie. Tutaj konieczna jest pomoc specjalisty i włączenie zarówno leczenia farmakologicznego jak i psychoterapii. Osoba chorująca na depresję nigdy do końca nie zostanie wyleczona, dlatego bardzo istotne jest prowadzenie przez psychoterapeutę.

Ostatni z rodzajów depresji, to depresja poporodowa, która jak nazwa wskazuje, dotyczy kobiet po urodzeniu dziecka. Nie znaczy to wcale, że dopada zawsze zaraz po porodzie, gdyż może wystąpić nawet rok po nim.

Objawia się również zmianami nastroju, płaczem, strachem, lękiem, napadami maniakalnymi i zachowaniami agresywnymi. W tym przypadku dotyczy ona dziecka i jest związana z emocjami, które przechodzi młoda mama. Z jednej strony boi się, że sobie nie poradzi, a z drugiej nie chce nic przy dziecku robić. Zdarzają się nawet przypadki, że kobiety w napadzie szału robią krzywdę swojemu dziecku, choć tego tak naprawdę wcale nie chcą. Potrzebna jest tutaj natychmiastowa pomoc specjalisty i włączenie leczenia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *