Praca bez wychodzenia z domu? Czemu nie! Jeżeli umiesz się odpowiednio zmotywować i masz warunki do tego, by móc się skoncentrować na swojej pracy może warto pomyśleć o pracy zdalnej?
Obecnie wiele nowoczesnych firm, chcących iść z duchem idei flexicurity decyduje się na wprowadzenie pracy w trybie zdalnym. Jest to stosunkowo nowa forma wykonywania obowiązków zawodowych, ale bez wątpienia bardzo potrzebna i lubiana przez pracowników. Popularność pracy zdalnej jest coraz większa, ponieważ jej zalety docenili zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Ci pierwsi chwalą sobie możliwość aktywności zawodowej bez konieczności wychodzenia z domu – szczególnie przydatne jest to dla osób mieszkających z dala od większych miejscowości, czy matek z dziećmi. Za to pracodawcy mogą zredukować ilość stanowisk pracy, a tym samym obniżyć koszty utrzymania dużej powierzchni biura. Niewątpliwym atutem jest też możliwość zatrudnienia specjalistów z danej dziedziny niekoniecznie pochodzących z miasta, w którym znajduje się siedziba firmy. Jeśli w danej miejscowości brakuje wyspecjalizowanych fachowców może warto pomyśleć o zatrudnieniu pracowników z innych miast w trybie zdalnym?
Telepraca z freelencing
Telepraca to nic innego. jak praca wykonywana poza stacjonarnym miejscem zatrudnienia. Pracownik rozlicza się z wykonywanych obowiązków drogą elektroniczną. Podobnie jest z freelancingiem. Jedyne, co różni obie te formy to warunki zatrudnienia.
Telepraca opiera się o umowę o pracę. Pracownikowi przysługuje pakiet świadczeń socjalnych oraz płatny urlop. Natomiast freelancer zwykle zatrudniony jest na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Tym samym musi się liczyć z niestałością zatrudnienia i przychodów. Na korzyść jednak działa fakt, że może on jednocześnie realizować kilka projektów u różnych zleceniodawców – podpowiada Weronika Sierant, HR Manager w firmie Smart MBC.
Jaki charakter?
Praca zdalna może mieć wieloraki charakter. Występuje w trzech odmianach:
- permanentnej – praca zdalna w pełnym wymiarze godzin
- naprzemiennej – niektóre dni pracownik przepracowuje w biurze, niektóre w domu
- uzupełniającej – w wyjątkowych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu
Dla kogo?
- dla kreatywnych
Elastyczne godziny pracy i brak codziennej rutyny pomogą wykorzystać swój potencjał w stu procentach. Niekiedy kreatywne umysły potrzebują większej swobody w działaniu, dzięki której efekty ich pracy zostaną bardziej docenione. Osoby takie często posiadają swój ulubiony kącik w domu, który pobudza do realizowania najbardziej szalonych pomysłów.
- dla młodych mam
Praca zdalna to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi. Na początek warto ocenić swoją sytuację, gdyż wszystko zależy od wieku dziecka. Jeśli maluch potrzebuję nieustannej uwagi rodzica, jakakolwiek praca może okazać się niemożliwa.
- dla osób ceniących sobie swobodę
Trzeba pamiętać, że praca zdalna nie jest dla każdego. Osoby ceniące sobie swobodę, brak presji i nieustannej kontroli na pewno rozwiną skrzydła pracując zdalnie. Zwiększenie wydajności pracownika jest też korzystne dla pracodawcy, co oznacza, że w takim układzie obie strony czerpią zyski.
Warto jednak nie zapominać o umiejętnym gospodarowaniu czasem i unikaniu pułapek czyhających w domu, takich jak ulubiony program w telewizji czy krótkie drzemki.
Jakie korzyści?
-
oszczędność czasu i pieniędzy
Mając swoje ‘prywatne biuro” nie musisz zmagać się z dojazdami do miejsca pracy. Zamiast marnować czas stojąc w korkach, można ten czas poświęcić na relaks i odpoczynek. Pracę można zacząć wcześniej, aniżeli w przypadku pracy w biurze i wówczas szybciej skończyć. Jest to dobra opcja dla rodziców odbierających dzieci ze szkół i przedszkoli.
-
ciekawa alternatywa
Polecana szczególnie dla osób, które niechętnie wybierają pracę w trybie 8:00 – 16:00. Zapewne praca zdalna będzie swobodniejszą alternatywą dla wykonywania obowiązków w biurze, gdzie często szef stojąc za plecami dopomina się o kolejny projekt. Oczywiście, nie można mówić, że w przypadku pracy zdalnej będziemy mieć mniej pracy czy można bagatelizować polecenia szefa. Natomiast poziom stresu związanego z pracą zwykle bywa niższy.
-
umowność miejsca pracy
W teorii praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków w zaciszu czterech kątów, a praktyce można ja wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. Możemy oddać się swoim zawodowym obowiązkom w ogrodzie, czy w parku korzystając ze świeżego powietrza. Wystarczy mieć dostęp do sieci.
Praca zdalna to świetny wybór dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów np. grafików, copywriterów, specjalistów SEO. Ma szereg zalet, ale wszystko zależy od nas samych. Istotne jest, czy będziemy potrafili się w niej odnaleźć i dobrze zorganizować swój czas. Choć taka forma pracy brzmi zachęcająco, bez wątpienia jest pewnym wyzwaniem dla pracowników.
Artykuł przygotowany przez: Smart MBC