Budując dom lub odnawiając dach warto poświęcić szczególną uwagę na materiał wykonania i wiele innych parametrów, takich jak ciężkość oraz nasze prywatne oczekiwania. Na czym zależy nam najbardziej? Na trwałości, nowoczesności, prostej konserwacji nie wymagającej dużej ilości czasu, tradycyjnym wyglądzie, czy po prostu chęci zmieszczenia się we wcześniej ustalonym budżecie? Warto wiedzieć, jakie rozwiązania są najlepsze dla określonego typu domu lub jakie warunki musi spełniać budynek, aby zastosowanie określonego materiału było możliwe. W Polsce kilka rodzajów pokryć dachowych cieszy się sporą popularnością, warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.
– Pomijając jakość i solidność wykonania, które są oczywistymi wymogami przy budowie dachu, warto wziąć pod uwagę stylistykę. Dom powinien stanowić integralną część otoczenia, natomiast dach może jeszcze bardziej spotęgować to wrażenie, lub wręcz przeciwnie, wyróżnić go spośród domów sąsiadów. Wszystko zależy od wybranego koloru i profilu dachowego – tłumaczy specjalista z firmy Dachlux. – Zawsze jednak należy się dowiedzieć, czy na naszym osiedlu nie obowiązują pewne przepisy nakazujące, aby nowe budynki były do siebie podobne. Lokalne przepisy i wytyczne dotyczące budowy można poznać zasięgając informacji w miejscowych organach nadzoru budowlanego.
Stylistycznie dach powinien idealnie pasować do pozostałej części budynku. Zarówno modernistyczne domy, jak i te utrzymane w tradycyjnym stylu, bogatym w zdobienia, powinny być pokryte dachem, który odpowiednio wkomponuje się w ten klimat. Dlatego nawet wybierając kształt i kolor dachu warto mieć na uwadze rady specjalistów. To w końcu inwestycja na wiele lat.
W domach jednorodzinnych budowanych w Polsce najchętniej stosuje się cztery rodzaje okryć dachowych: papy oraz gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki oraz dachówki ceramiczne i dachówki cementowe.
Za najbardziej solidne niezmiennie uchodzą pokrycia dachówkami ceramicznymi. To najcięższe i najdroższe pokrycie, szczególnie, jeśli decydujemy się na podwójną warstwę, nie można mu jednak odmówić jedynej w swoim rodzaju urody i klimatu, jaki nadaje każdemu projektowi. W dodatku idealnie nadaje się do dachów o skomplikowanych kształtach. Dachówki cementowe to natomiast opcja, na którą klienci decydują się najczęściej. Przyczyna leży w ich wyglądzie – trudno je odróżnić od tych ceramicznych, są natomiast dużo tańsze i lżejsze. Bardzo popularne są blachodachówki wielowarstwowe, lekkie i niedrogie, zalecane szczególnie przy prostych dachach. Gonty bitumiczne są pozornie szczególnie tanim pokryciem. Pozornie, ponieważ ich położenie wymaga sztywnego i równego podłoża, tak więc w ostatecznym rozrachunku poniesiemy takie same koszty, jak w przypadku blachodachówek. Jeżeli nie mamy żadnych ograniczeń budżetowych, natomiast marzy nam się dom utrzymany w oryginalnej lub egzotycznej stylistyce, można wybierać spośród ekstrawaganckich rodzajów okryć, takich jak łupki drewniane, a nawet strzechy słomiane.
– Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto także dokładnie poznać ograniczenia oraz właściwości poszczególnych rodzajów okryć – zaznacza specjalista z firmy Dachlux.- Dach pod dachówki ceramiczne lub cementowe powinien mieć kąt nachylenia mieszczący się w zakresie 20-40 stopni. Przy zbyt małym nachyleniu może przeciekać, co wymaga dodatkowego położenia papy, a więc kolejnych kosztów, a przy bardzo stromym dachu mocowanie dachówek może okazać się mozolne, trudne i czasochłonne. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest wybór profesjonalnej firmy, która najlepiej doradzi rodzaj dachu i zajmie się budową najlepiej jak tylko można.