Shadow

Podcięcie wędzidełka – komu jest potrzebne?

Group of medical doctors

Podcinanie wędzidełka języka to popularny zabieg, wykonywany w gabinetach stomatologicznych i laryngologicznych. Korekta wędzidełka jest potrzebna osobom, które mają je za krótkie, co świadczy o jego wadzie rozwojowej. Zabieg jest wykonywany podczas znieczulenia miejscowego, co powoduje, że jest bezbolesny.

Wędzidełko języka to fałd błony śluzowej, który łączy w linii środkowej dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Jest widoczne po uniesieniu końca języka ku podniebieniu. Wędzidełko podjęzykowe o prawidłowej długości pozwala na odpowiednie dotarcie języka w każde miejsce jamy ustnej i na poprawne wymawianie konkretnych głosek. Może się zdarzyć, że wędzidełko jest za krótkie, co fachowo nazywa się ankyloglosja. Jest to częsta wada anatomiczna, która niesie ze sobą różne utrudnienia, takie jak: ograniczenie ruchu języka w jamie ustnej, słabe wysuwanie się języka oraz nieprawidłowe wymawianie głosek, które wymagają uniesienia języka do góry, a mianowicie sz, ż, cz, dż, r, l.

Zabieg podcinania wędzidełka można wykonać w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Wykonuje go lekarz specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej. Specjalistów z tej i innych dziedzin stomatologii skupia Praktyka Stomatologiczna Viscardi, która ma swoją siedzibę w Tychach. Jest to Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, posiadający własne laboratorium oraz zaplecze zabiegowe. Więcej o placówce można dowiedzieć się ze strony internetowej viscardi.com.pl.

Zanim dojdzie do podcięcia wędzidełka, decyzję o zabiegu należy skonsultować z logopedą, a także chirurgiem, laryngologiem lub foniatrą, czyli specjalistami, którzy ocenią prawidłową budowę i ruchomość języka. Być może podcięcie wędzidełka nie będzie konieczne, lecz lekarze zalecą wykonywanie specjalnych ćwiczeń.

Posiadanie zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego powoduje utrwalenie nieprawidłowego wzorca ssania, żucia i połykania oraz wiąże się z licznymi wadami zgryzu i wymowy. Może dojść do rozwoju seplenienia międzyzębowego, czyli wysuwania języka między zębami szczególnie podczas artykulacji głosek s, z, c, dz. Za krótkie wędzidełko może być również przyczyną ślinotoku, gdyż pod językiem zbiera się duża ilość śliny, która nie może zostać odprowadzona i czasami wypływa na zewnątrz.

Wskazaniem do podcięcia wędzidełka podjęzykowego jest jego całkowite przyrośnięcie do dna jamy ustnej. W pozostałych przypadkach zaleca się podjęcie prób jego rozciągnięcia za pomocą ćwiczeń i masażów. Jeśli one nie pomogą, wówczas można zgłosić się na zabieg.

Podcięcie wędzidełka podjęzykowego polega na przecięciu błony, z której jest zbudowane, znajdującej się pod spodem języka. Zabieg wykonywany jest już u niemowląt i dzieci, aby zminimalizować u nich ryzyko seplenienia. Cięcie wykonuje się przy użyciu nożyczek chirurgicznych lub skalpela. Przecięte wędzidełko goi się bez problemu, jednak należy stosować odpowiednie metody pielęgnacji i dbać o higienę jamy ustnej. Po operacji konieczne są ćwiczenia, które zapobiegną powstawaniu zrostów i nauczą pacjenta unosić język do góry.

Ważne jest, by podcięcie wędzidełka zostało wykonane umiejętnie, przez profesjonalistę, najlepiej w nowoczesnym i dobrze wyposażonym gabinecie medycznym. Takim miejscem jest gabinet stomatologiczny Viscardi, gdzie chirurdzy stomatologiczni wykonują zabiegi podcinania wędzidełek. Więcej o placówce można dowiedzieć się ze strony internetowej viscardi.com.pl.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *