Alergie pokarmowe należą do najczęściej występujących chorób wieku niemowlęcego. Czy da się uniknąć tego u naszego dziecka i jakie produkty uczulają? To najczęstsze pytania, które zadają sobie młodzi rodzice.
Układ pokarmowy niemowlaka jest niedojrzały i dlatego też po zjedzeniu pewnych produktów dochodzi do alergii. Układ immunologiczny buntuje się przeciwko pewnym substancjom i dochodzi wówczas do różnych reakcji typu:
-bóle brzucha
-biegunki
-zaparcia
-choroby układu oddechowego
-sapka
-wysypka skórna.
Objawy alergii pokarmowych są różnorodne i dlatego, często nie są początkowo łączone z alergią.
Wśród pokarmów, które najczęściej uczulają i powinno się ich unikać w diecie niemowlaka są najczęściej: orzechy, nabiał, czekolada, cytrusy, truskawki, gluten. W wyniku tego młode mamy unikają ich jak ognia, ograniczają w swojej diecie, a często mimo tego dziecko jest uczulone. Dzieje się tak z prostej przyczyny: uczulać bowiem w początkowym okresie życia może wszystko: ziemniak, marchewka czy nawet jabłko. Choć te produkty należą do grupy bezpiecznych, to jednak sporo jest przypadków uczuleń zwłaszcza na marchewkę.
Uważajmy zatem przy wprowadzaniu nowych produktów, róbmy to stopniowo i w odstępach czasu. Podawajmy początkowo małe ilości, stopniowo zwiększając.
Marchewka przed podaniem dziecku musi być dobrze ugotowana, aby była miękka. To warzywo wprowadzamy, jako drugi składnik, zaraz po ziemniaku, pamiętając o wspomnianych odstępach czasowych i minimalnych ilościach.
Jeżeli po podaniu marchewki nasze dziecko zacznie mieć jakieś nietypowe objawy czy zachowania, to warto na jakiś czas odstawić to warzywo i podawać samego ziemniaka. Dopiero po kilku tygodniach wracamy znów do marchewki i stopniowo obserwujemy reakcję. Im starsze dziecko, tym większa odporność i tolerancja na różne pokarmy.