Panele podłogowe to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów podłogi. Aby długo nam służyły, zachowując jednocześnie nienaganny wygląd, należy odpowiednio o nie zadbać.
Czyszczenie paneli podłogowych
Sposób pielęgnacji podłogi zależy od tego, z jakiego materiału wykonane zostały panele. W przypadku drewna wybierać należy substancje przeznaczone do czyszczenia i konserwacji paneli drewnianych. Jeśli jesteśmy posiadaczami paneli laminowanych, również do tego rodzaju podłogi znajdziemy odpowiednie środki czyszczące. Niezależnie od typu posadzki, czyszczenie zacząć należy od dokładnego usunięcia wszelkiego rodzaju przedmiotów, które mogą zawadzać w sprzątaniu. Następnie, dokładnie zamiatamy lub odkurzamy podłogę, tak aby pozbyć się kurzu, piasku, sierści zwierząt domowych bądź okruchów. Jeśli zdecydujesz się na użycie odkurzacza, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór końcówki. Nie powinna ona rysować podłogi – dobrze, jeśli będzie zaopatrzona w miękką szczotkę. Po usunięciu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z powierzchni, którą mamy zamiar poddać pielęgnacji, przygotowujemy mop lub ścierkę. W wiaderku rozrabiamy wodę oraz dolane w odpowiednich proporcjach mleczko lub inny płyn do czyszczenia paneli. Dokładnie przecieramy całą podłogę, zwracając uwagę na to, aby nie pozostawiać na jej powierzchni nadmiaru wody.
O czym pamiętać na co dzień?
Oprócz regularnego czyszczenia paneli podłogowych, czy to drewnianych czy laminowanych, należy pamiętać jeszcze o kilku zasadach. Po pierwsze, nie należy chodzić po domu w butach na twardej podeszwie. Wbrew pozorom, panele podłogowe nie są najbardziej odpornym rodzajem posadzki – dość łatwo je zarysować oraz zetrzeć wierzchnią warstwę. Aby uniknąć nadmiernego ścierania powierzchni podłogi, najlepiej chodzić po domu w materiałowych, miękkich kapciach. Pod nóżki mebli warto podkleić filcowe podkładki. Koniecznie należy to zrobić zwłaszcza w przypadku krzeseł, które często przysuwamy do stołu lub od niego odsuwamy. W przypadku remontu lub przemeblowania unikać trzeba ciągania mebli po podłodze. Aby jej nie zniszczyć, całkowicie podnoś przedmioty do góry, zamiast szorować nimi po podłożu.
Odnawianie podłogi
Poza regularnym czyszczeniem paneli podłogowych oraz przestrzegania wymienionych powyżej zasad, jest jeszcze coś, co możemy zrobić, aby nasza podłoga długo cieszyła oko domowników oraz gości. Drewniane panele o zużytej powierzchni poddać można cyklinowaniu. Proces ten polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy lakieru oraz ponownym zakonserwowaniu. Jednym warunkiem, jaki musi spełniać podłoga, którą chcemy cyklinować, jest grubość warstwy drewna większa niż 3 mm. W przeciwieństwie do paneli drewnianych, paneli laminowanych nie można niestety odnowić – jednym sposobem przywrócenia świetności podłodze jest wymiana uszkodzonych lub zabrudzonych elementów. Dlatego też przed zakupem paneli warto dobrze zapoznać się ze specyfiką produktów i wybrać te, których jakość pozwoli na długie użytkowanie.
Panele podłogowe, drewniane i laminowane, to bardzo popularny wybór. Chociaż nie jest to najbardziej odporny na zniszczenia rodzaj posadzki, może jednak posłużyć nam przez lata, jeśli tylko zadbamy o jej regularne czyszczenie za pomocą dobrze dobranych preparatów. Warto też unikać czynników, które mogą panele uszkodzić lub porysować.
Po więcej inspiracji z zakresu paneli podłogowych zapraszamy na Castorama.pl