Shadow

Pierwszy kocyk dla dziecka

14-kocyk-dzieciecy

Kocyk to pierwszy przyjaciel dziecka, który zostaje z nim przez długi czas. Jaki będzie najlepszy dla naszej pociechy? Bawełniany, bambusowy, a może minky? Czy rozmiar kocyka i jego wygląd naprawdę mają znaczenie? Na te i inne podstawowe pytania odpowie poradnik, który podpowie, które modele są najlepsze, nie tylko dla maluszków.

Kocyk z atestami

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę są atesty jakie posiada materiał. Rynek jest zalany tanimi tkaninami słabej jakości, dlatego musimy sprawdzać uważnie co kupujemy. W przypadku niemowląt i ich delikatnej skóry ma to kluczowe znaczenie. Najbezpieczniejsze są produkty oznaczone europejskim znakiem „Tekstylia Godne Zaufania”, a także posiadające certyfikat „Oeko-Tex Standard 100”. Takie oznaczenia informują nas, że surowce wykorzystane do produkcji kocyka nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, a kocyk można używać już od pierwszych dni po narodzinach.

Wielkość

Najmniejsze kocyki dziecięce przeznaczone są dla noworodków i tworzone z myślą o uzupełnieniu wyposażenia wózka głębokiego (nie krępują niepotrzebnie ruchów nóżek). Małe rozmiary (70×90) przydadzą się również do owinięcia dziecka w tzw. kokonik – niemowlęta uwielbiają spać w taki sposób. Do łóżeczek lepsze są duże rozmiary (100×1500, 110×140) głównie ze względu na częste rozkopywanie się maluszka.

14-kocyk-dzieciecy

Ile kocyków?

Jeden egzemplarz to za mało. Niezbędne będą dwa kocyki dziecięce – jeden lekki, drugi gruby i ciepły. Jeżeli nasze dziecko często ulewa, musimy liczyć się z częstszą zmianą i koniecznością zakupu większej ilości.

Materiał

Teraz przychodzi kolej na wybór materiału. Kocyki dziecięce produkowane są z bawełny, akrylu i mikrofibry, przy czym każdy z tych surowców ma nieco inne właściwości.

  • bawełna – do wyboru jest bawełna 100%, biobawełna oraz bawełna z domieszkami: dralonu, wiskozy lub poliakrylu. Te egzemplarze są lekkie i oddychają, dlatego trudno się pod nimi zgrzać czy zapocić. Najlepsze na letnie dni lub do ciepłych mieszkań. Kocyki z biobawełny to jeden z najnowszych „wynalazków”. Surowiec jest oznaczony znakiem GOTS (Global Organic Textile Standard), co oznacza, że nie zawiera szkodliwych substancji mogących pochodzić z np. zanieczyszczonego powietrza. Nie oznacza to, że zwykła bawełna ma na nas negatywny wpływ, ale może wywoływać alergie u niektórych osób. Stąd też kocyki z biobawełny poleca się osobom o obniżonej odporności lub z alergiami kontaktowymi,
  • akryl – a właściwie mieszanka akrylu i poliestru (przeważnie w rozłożeniu procentowym 85 i 15%). Kocyki akrylowe są cieple, grube i przyjemne w dotyku. Mogą nawet zastępować ulubionego misia. Idealne na chłodne dni oraz dla tych, którzy lubią wtulić się w miękki materiał,
  • mikrofibra – inaczej jest także nazywana mikrofazą. Tkanina jest wykonana z poliestru i pod względem swoich właściwości plasuje się między bawełną a akrylem. Również miękkie i przyjemne w dotyku, ale już nie tak grube jak akrylowe.

Wygląd i kolorystyka

To już kwestia własnego gustu, a dla dziecka nie ma to większego znaczenia. Warto jednak upewnić się, że kocyk nie będzie nam farbował reszty prania, a wykorzystane w produkcji pigmenty nie zawierają ołowiu i posiadają certyfikat bezpieczeństwa.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *