Shadow

Powrót do sylwetki po porodzie

Od momentu kiedy zaczynasz przybierać na wadze w ciąży w Twojej głowie zaczyna się kłębić jedno ważne pytanie – „Jak ja schudnę z tych wszystkich dodatkowych kilogramów?”. Potem rodzi się Twój maluch i pytanie na chwilę staje się tylko tłem, ponieważ Twój czas i myśli zajmuje teraz mała istotka, która potrafi przestawić życie do góry nogami. Ale w momencie kiedy Twoje życie nabierze nowej rutyny warto do pytania wrócić i zmienić myślenie w akcję. Jak zacząć pracę nad dawną sylwetką?

Ruszaj się

Na początku nie oczekuj od siebie cudów. Twoje ciało jest zmęczone i potrzebuje dodatkowych godzin snu czy relaksu. Ciała większości kobiet nie są gotowe do ćwiczeń przez następne 6 tygodni po porodzie, a nawet i dłużej jeśli ktoś miał cesarskie cięcie. Zacznij powoli, przejdź się wokół bloku i jeśli nic nie boli i nie powoduje krwawienia, zrób sobie dłuższy spacer kolejnego dnia. Stopniowo zwiększaj wysiłek i kiedy już poczujesz się na tyle pewnie, by spacerować bez znacznego zmęczenia spróbuj joggingu 3 razy w tygodniu, etapami zwiększając dystans.

Odżywianie

Wiadomo, to jest niesamowicie ważne, dlatego tutaj najlepiej posłuchać tego, co mówi specjalista w dziedzinie dietetyki:

Najważniejsza jest zdrowa, zbilansowana i zróżnicowana dieta. Jemy 5 posiłków dziennie, śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolejne posiłki jemy w odstępach 3-4 godzinnych. Możemy również obalić popularny mit i spokojnie jeść po godzinie 18. Dieta mamy karmiącej nie musi się znacznie różnić w stosunku do diety typowej aktywnej kobiety. Należy jednak pamiętać o dodaniu 300 kcal dziennie do ogólnego bilansu kalorycznego przez cały okres karmienia. Jest to związane ze zwiększonym wydatkowaniem kaloryczności organizmu kobiety produkującego mleko.

cyt. dietetyk i trener personalny Jakub Piotrowski

Siła

Kobiety często boją się ciężarów, szczególnie te, które dopiero co urodziły dzieci. Ciężary najlepiej polubić, są one naszymi najlepszymi przyjaciółmi jeśli chodzi o przyśpieszenie metabolizmu i spalanie kalorii. Jeśli nie chcemy tracić czasu na siłowni lub wydawać pieniędzy na ciężarki, warto wykorzystać naszego malucha do wspólnych ćwiczeń. Weź dziecko na ręce i zrób kilka wykroków do przodu, to samo, prowadząc wózek. Wiadomo, zajęcia z profesjonalnym trenerem dadzą szybszy efekt, ale na pewno nie będzie w nich tyle kontaktu z maluszkiem co przy wspólnej gimnastyce.

Co z pokarmem?

Wiele osób boi się, że wraz z intensywnymi ćwiczeniami zniknie pokarm. Jest taka możliwość tylko w przypadku, kiedy zostanie obniżony bilans kaloryczny. Właśnie dlatego wysiłek wprowadzamy etapami, zamiast rzucania się na głęboką wodę. Dodatkowo, pamiętamy o zwiększonej liczbie kalorii, którą przyjmujemy.

Fit ciąża?

Przyjęła się ideologia, że w ciąży ćwiczyć kompletnie nie można i tu należy sprostować kilka kwestii. Po pierwsze, ćwiczyć jak najbardziej można! Należy tylko obniżyć intensywność wykonywanych ćwiczeń i obciążenia, które podnosimy. Aktywność w trakcie ciąży pozwoli naszemu ciału wzmocnić stabilizację sylwetki.

W skrócie, jeśli chcemy wrócić do naszej dawnej sylwetki musimy zadbać o nasze dobre samopoczucie i o stopniowe wprowadzanie ruchu do rutyny. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość i motywacja.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *