Shadow

Pierwsze dni noworodka w domu – stres rodziców

hands-1176673_1280

Przyjście na świat dziecka związane jest z bardzo dużym stresem dla wszystkich rodziców. Najpierw długie wyczekiwanie, stres związany z porodem i wreszcie pierwsze dni z noworodkiem w domu.

Tutaj stres wcale się nie zmniejsza, choć mamy marzą o tym, aby jak najszybciej wyjść ze szpitala. Natomiast po powrocie do domu często ogarnia nas panika, co teraz? Czy ja sobie poradzę? To najczęstsze z pytań, które zadają sobie samym młodzi rodzice. Do tych wszystkich obaw dochodzi złe samopoczucie kobiety, ból po ranie, osłabienie i zmęczenie.

Aby te pierwsze dni były łatwiejsze, to konieczna jest tutaj pomoc partnera. Najlepiej jak młody tata weźmie sobie przynajmniej kilka dni urlopu i pomoże w tych trudnych, pierwszych dniach przy maleństwie. Jeżeli jest to jednak niemożliwe, to koniecznie zaprośmy na kilka dni babcię lub siostrę. Po pierwsze pomoże przy maleństwie, wspomoże radą i kobieta będzie się czuć bezpieczniej i raźniej.

Najczęstsze obawy rodziców w pierwszych dniach noworodka w domu są związane zez strachem, że zrobimy dziecku krzywdę. Boimy się przebierać, bo wydaje nam się, że uszkodzimy to delikatne ciałko. Choć oczywiście trzeba być ostrożnym, to jednak przebieranie i przewijanie nie jest rzeczą trudną i tutaj wystarczy kilka dni praktyki. Najczęściej w szpitalach pielęgniarki pokazują, w jaki sposób prawidłowo przebierać noworodka, a mamy, które chodziły do szkoły rodzenia uczą się tego jeszcze przed porodem.

Kolejna stresująca sprawa to pierwsza kąpiel. Jeżeli bardzo się boimy, to oczywiście możemy poprosić o pomoc mamę czy przyjaciółkę, lub wykąpać dziecko wraz z mężem. Tutaj również liczy się wprawa i na początek najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Zatem szykujemy wanienkę, którą wyściełamy pieluszką, wlewamy troszkę wody i przygotowujemy wszystkie potrzebne ubranka. Pamiętajmy o tym, aby wszystkie akcesoria znajdowały się w zasięgu ręki, tak abyśmy nie biegały potem po mieszkaniu, gdy dziecko będzie już rozebrane.

Podstawą w tych pierwszych dniach jest organizacja. Zatem wszystkie pieluszki, odzież, kosmetyki powinny znajdować się w pobliżu przewijaka, tak abyśmy podczas przebierania niczego nie musiały szukać. Pamiętajmy również o tym, aby odkładać wszystko na swoje miejsce, tak, aby nie robić zbytniego rozgardiaszu, bo na sprzątanie nie będziemy mieć w tych pierwszych dniach siły.

Kolejna sprawa to włączanie do obowiązków męża, który od początku powinien uczestniczyć aktywnie w opiece nad dzieckiem. Nie bójmy się, że zrobi dziecku krzywdę i absolutnie nie odgradzajmy go od dziecka. Po pierwsze ważne jest to ze względów emocjonalnych, gdyż mężczyźni później nawiązują kontakt z dzieckiem niż matka, która nosi dziecko pod sercem, a po drugie, odciążą nas w tych trudnych momentach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *