Shadow

Pierwsza wizyta malucha u fryzjera

Dzieci często bardzo boją się pierwszej wizyty u fryzjera. Jak więc pomóc maluszkowi pokonać strach w gabinecie fryzjerskim? Można podejść do sprawy dwojako. Pierwszą metoda jest nie mówienie nic dziecku o obcinaniu włosów i pozwolić fryzjerowi obciąć włosy dziecka z zaskoczenia. Druga metoda to pełne przygotowanie dziecka do wizyty w salonie fryzjerskim.

Ważne by salon fryzjerski, do którego wybieracie się z swoim dzieckiem posiadał kącik przygotowany specjalnie dla małych dzieci. Dodatkowo, w niektórych salonach fryzjerskich przygotowane są specjalne fotele dla dzieci, na przykład w kształcie samochodu, dzięki temu dziecko jest zajęte zabawą i nawet nie zauważy, gdy fryzjer przechodzi do obcinania jego włosów.

Dlatego, aby wybrać tego typu metodę, muszą być spełnione warunki takie jak:

  • zakład fryzjerski musi być wyposażony w zabawki dla dzieci w przeznaczonym do tego kąciku dla dzieci
  • fryzjerka musi być osobą umiejącą porozumiewać się z dziećmi, musi mieć dobrą charyzmę i umiejętności psychologiczne.

Jeśli więc wybieramy metodę szybkiego działania przez zaskoczenie, musimy mieć na uwadze to, że metoda ta może również przynieść niekorzystne dla nas efekty. Dziecko bowiem może się przestraszyć, przez co może się rozpłakać i nie być zdolne do dalszej współpracy podczas obcinania. Ciężko więc podejść do następnych prób, gdyż dziecko będzie przypominało sobie wcześniejszą sytuację. Dzieci bowiem traktują włosy jako rzecz należącą do nich i często mogą być niezadowolone z tego, że próbuje się im tą rzecz zabrać.

Druga metoda, ta która mówi o pełnym przygotowaniu dziecka do wizyty u fryzjera może również mieć zaplecze dla dzieci, jednak będzie one traktowane raczej jako atrakcja, a nie odwrócenie dziecka od tego co się dzieje dookoła niego. Przygotowując dziecko do wizyty u fryzjera, warto wcześniej pobawić się z nim w zabawy tego typu. Można również kupić wiele zestawów typu mały fryzjer i przyprowadzać do salonu lalki, na których mama pokaże dziecku, jak wygląda taka wizyta u fryzjera i przedstawienie, że może być to zabawne.

Można również przygotować dziecko do takiego wyzwania poprzez zabranie go do fryzjera, by mogło zaobserwować jak obcinają się jego najbliżsi, mama, tata, babcia, dziadek i pokazać mu, że są z tego zadowoleni i spokojni podczas samego zabiegu strzyżenia włosów.
Oczywiście nie są to jedyne metody i istnieje wiele kroków, dzięki którym możemy przystosować nasze dziecko do wizyty w salonie fryzjerskim. Gdy jednak podczas wizyty dziecko stanowczo odmawia strzyżenia, można spróbować porozmawiać spokojnie z dzieckiem, lecz nie należy go do tego zmuszać. Należy wybrać więc inny termin wizyty, bąć lekko przystrzyc dziecko w domu.

Jedne dzieci łatwiej reagują na tego typu wyzwania, inni mają długie obawy przed zdecydowaniem się na taki zabieg. Należy jednak zachować cierpliwość i spokojnie dać czas dziecku na zaakceptowanie tego faktu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *