Shadow

Otyłość wśród dzieci

watercolor-portrait-1050714_1280

Otyłość to bardzo poważny problem w każdym społeczeństwie. Statystyki pokazują wyraźną, wzrostową tendencję w Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat. Obecnie mamy aż trzykrotnie więcej otyłych dzieci niż 20 lat temu. Niestety ten niechlubny i zatrważający wskaźnik wciąż wzrasta i niestety nadal brak w szkołach i w gminach programów, które by przyczyniły się do zahamowania tego procesu.

Rodzice małych dzieci w Polsce od małego karmią swoje pociechy słodyczami, słodkimi napojami i przegryzkami. W szkolnych sklepikach normą są chipsy, cola czy słodkie napoje. Nasze dzieci zamiast zdrowego śniadania zajadają się słodkimi drożdżówkami i chipsami. Nie wiele lepiej jest w domach, gdzie króluje żywność wysoko przetworzona, która zamiast potrzebnych witamin i minerałów, dostarcza głównie niepotrzebnych kalorii. Frytki, pizze, hamburgery to ulubione dania naszych pociech, które niestety często królują na naszych stołach.

Do tego niezdrowego odżywiania dochodzi brak ruchu, godziny spędzane przed komputerem i telewizorem.

Wyraźnie widać, że duże zaniedbania są tutaj zarówno po stronie rodziców jak i systemu oświaty. Parę lat temu próbowano wdrożyć w szkołach zdrowe przekąski oraz zakazy sprzedaży niezdrowych produktów. Niestety szybko wszyscy o tym zapomnieli i powrócono w szkolnych sklepikach do starych nawyków. Tylko nieliczne szkoły w Polsce mogą pochwalić się zdrową żywnością i propagowaniem zdrowego żywienia. W szkołach gdzie sprzedaje się niezdrowe przekąski nie ma żadnej reakcji ani wśród nauczycieli, dyrekcji ani też wśród rodziców.

Obecnie potrzeba bardziej drastycznych i odgórnych przepisów, które zabronią kategorycznie sprzedaży niezdrowych produktów w sklepikach szkolnych a także przeprowadzanie pogadanek i szkoleń z zakresu zdrowego żywienia zarówno wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.

Konieczne jest również propagowanie aktywności fizycznej i namawianie dzieci do aktywnego trybu życia. Tutaj potrzebna jest zarówno pomoc rodziców, którzy sami powinni dawać przykład a także pomoc ze strony szkół. Organizacja pozalekcyjnych zajęć sportowych, konkursów i zawodów to pierwszy krok w dobrą stronę.

Rodzice powinni pamiętać o tym, że otyłość nie jest tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Nadwaga przyczynia się do wielu groźnych chorób, które mogą w przyszłości skończyć się nawet śmiercią.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *