Shadow

Niemowlę- ćwiczenia na piłce

Aby niemowlę prawidłowo się rozwijało, to od pierwszych dni życia powinno być odpowiednio stymulowane. Dziecko, które urodziło się zdrowe i nie wymaga specjalistycznej opieki będzie, zatem odpowiednio prowadzone przez swoich rodziców a dziecko ze schorzeniami, musi być przede wszystkim objęte specjalistyczną opieką.

Zarówno w przypadku dzieci zdrowych jak i chorych, w pierwszych miesiącach życia rozwój jest stymulowany poprzez zabawę i rozmowę. To od rodziców zatem zależeć będzie jak dziecko szybko przejdzie z jednego etapu w drugi, jak szybko nauczy się chwytać, pełzać, chodzić czy mówić. Choć tempo rozwoju jest również uwarunkowane genetycznie, to jednak w dużej mierze przyczynia się do tego odpowiednia stymulacja.

Jednym ze sposobów na ćwiczenie z dzieckiem są ćwiczenia na piłce. Może to być zarówno specjalna piłka do ćwiczeń lub taka plażowa. Metoda została opracowana przez lekarzy i rehabilitantów, którzy pracują z małymi dziećmi.

Metoda Bobath stymuluje unoszenie i utrzymanie głowy przez niemowlaka, przygotowuje do zmiany pozycji, do pełzania, czworakowania i do siadania.

Warto tę metodę zastosować w domu, zwłaszcza u dzieci, które nieco wolniej niż ich rówieśnicy się rozwijają. Potrzebna będzie tutaj piłka, którą należy napompować tylko do 2/3 objętości, tak, aby nie była twarda. Ćwiczenia rozpoczynamy od oswajania dziecka z piłką i dopiero próbujemy kłaść na nią dziecko. Najpierw kładziemy zawsze na brzuszku, gdyż dziecko w tej pozycji czuje się bezpieczniej. Pamiętajmy o trzymaniu piłki, tak, aby się nie przesuwała. Dopiero po oswojeniu, delikatnie manewrujemy piłką na boki. W taki sam sposób wykonujemy ćwiczenia na boku i na pleckach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *