Niemowlaki w pierwszych miesiącach życia przesypiają prawie całą dobę. Jednak zdarzają się wyjątki od tej reguły i zdarzają się takie maluchy, które śpią bardzo mało. Co zatem zrobić i czy jest to niebezpieczne, gdy niemowlę bardzo mało śpi?
Noworodek w pierwszym miesiącu swojego życia przesypia większą część dnia i nocy. Budzi się jedynie na posiłki i znów zasypia. W drugim miesiącu życia rozpoczyna się okres niemowlęcy i tutaj nadal dziecko powinno spać przynajmniej 18 godzin na dobę. Z każdym kolejnym miesiącem drzemki są coraz krótsze i odstępy pomiędzy nimi się wydłużają.
Jeżeli nasz maluch śpi o wiele mniej, to warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Oczywiście każde dziecko jest inne i specyfika snu też się jest sprawą indywidualną. Jednak, gdy dziecko nie śpi ani w dzień ani też w nocy, to coś jest nie tak. Przede wszystkim należy zapewnić dziecku spokój, zaciemniać pomieszczenie na czas drzemki i wprowadzić rytuały. Szczególnie istotne jest to wieczorem, gdyż nauka pór dnia często sprawia największe trudności. Zatem o tej samej porze, w każdy dzień rozpoczynamy wieczorną kąpiel, masaż uspokajający, karmienie i tulenie do snu. Dziecko bardzo szybko się przyzwyczai i powinno wówczas mieć mniejsze problemy z zasypianiem.
Kolejna sprawa to samopoczucie dziecka. Dziecku może dokuczać bolący brzuszek, katar czy ból gardła. Ponadto wygodny ubiór i dopasowany do otaczającej temperatury, zatem ani za ciepło, ani też za lekko. Następna sprawa to nadmiar bodźców, które otaczają zewsząd dziecko: hałaśliwe rozmowy, noszenie na rękach, dotykanie, głaskanie, to częste sytuacje w domach gdzie pojawia się nowy członek rodziny. Wszyscy się cieszymy maluchem, odwiedza nas rodzina, znajomi, a dziecko w tym wszystkim czuje się zestresowane i zmęczone.