Shadow

Nie tylko “silikony”. Jakie są rodzaje implantów biustu i od czego zależy ich wybór?

Operacja powiększenia piersi należy do najpopularniejszych na świecie zabiegów chirurgii plastycznej. Nie powinien więc dziwić fakt, że na rynku wyrobów medycznych znajdziemy ogromny wybór implantów. Ich dobór zależny jest przede wszystkim od sylwetki kobiety, budowy piersi oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. W grę wchodzi także bezpieczeństwo. Jak wybrać implanty, które zapewnią Ci wymarzony wygląd biustu?

Implanty biustu. Kto decyduje o ich wyborze: Ty czy lekarz?

Czy wiesz, że większość kobiet deklaruje, że chętnie zmieniłoby coś w wyglądzie swoich piersi? O ile jednak dla wielu jest to zamiar czysto hipotetyczny, o tyle sporo pań ma na tle swojego biustu kompleks, który może powodować dyskomfort i obniżać ich pewność siebie, a nawet prowadzić do zachwiania poczucia kobiecości. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, gdy biust jest bardzo niewielki i niemal niewidoczny. Bywa, że nawet miseczka A słabo do niego przylega. Częstym problemem jest także niezadowolenie z kształtu piersi, którym np. brakuje jędrności lub są bardzo szeroko rozstawione. Wiele kobiet skarży się także na utratę estetycznego wyglądu piersi po porodzie i długotrwałym karmieniu.

Nie powinien więc dziwić fakt, że operacja plastyczna piersi należy do najpopularniejszych na świecie (także w Polsce) zabiegów chirurgii plastycznej. Zazwyczaj decydują się na nią panie w wieku 20-40 lat.

Ważnym krokiem na drodze do wymarzonego wyglądu biustu prócz samej decyzji o operacji jest wybór odpowiednich implantów, które decydują o przyszłym rozmiarze i kształcie piersi. Faktem jest, że decyzję tę powinna podjąć sama pacjentka w końcu to jej ciało i to ona powinna w nim czuć się dobrze. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że w podejmowaniu tej ważnej decyzji pacjentka może liczyć na wsparcie doświadczonego lekarza specjalisty – radzi dr Libondi, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej w klinice Uniestetica.

Jeśli chcemy się upewnić, że mamy do czynienia z profesjonalistą, warto – prócz dokładnego omówienia z lekarzem przyszłych możliwych do zrealizowania efektów – poprosić go o portfolio, czyli zdjęcia pacjentek z efektami przed i po operacji

Jakie czynniki są brane pod uwagę przez lekarza przy doborze implantów?

Do podstawowych kryteriów doboru należy:

  • budowa anatomiczna pacjentki (szerokość klatki piersiowej, rozmiar i budowa piersi, rozstaw piersi względem siebie itp.),
  • docelowy rozmiar i kształt biustu (czyli efekt, jaki chcemy uzyskać dzięki implantom),
  • uwarunkowania stylu życia pacjentki (np. poziom aktywności fizycznej itp.).

Biorąc pod uwagę te kluczowe czynniki, lekarz doradzi wybór odpowiednich implantów lub ewentualnie odradzi takie, których użycie nie przyniosłoby oczekiwanego rezultatu.

Warto przy tym kierować się nie tylko wizją upragnionego efektu, ale także zdrowym rozsądkiem. Nie każdy efekt i rozmiar jest możliwy do wykonania u każdej pacjentki. Ograniczenia mogą wynikać z uwarunkowań anatomicznych. Decyzja o wyborze implantów musi być podyktowana również względami bezpieczeństwa, dlatego należy korzystać wyłącznie z certyfikowanych wyrobów medycznych sprawdzonych producentów  – dodaje ekspert.

Silikon i…powietrze, czyli z czego zrobione są implanty piersi?

Choć implanty piersi zwykle kojarzą się z rozstawionymi przez celebrytki “silikonami” – nie jest to jedyny rodzaj tworzywa wykorzystywany w ich produkcji.

Wszystkie implanty zbudowane są na podobnej zasadzie. Wewnętrzne wypełnienie ograniczone jest tzw. torebką zewnętrzną, czyli pokryciem implantu (wykonanym z silikonu). Torebka chroni implant przed uszkodzeniem oraz nadaje mu sprężystości i plastyczności. Wypełnienie implantu może być jednak różne. Prócz silikonu stosuje się tzw. wypełnienie b-lite.

Jego zaletą jest lekkość. Implanty b-lite są o 30% lżejsze od standardowych. Posiadają bowiem wypełnienie silikonowe połączone z mikrosferami wypełnionymi powietrzem. Dzięki temu piersi nie poddają się tak łatwo oddziaływaniu grawitacji, a pacjentka może dłużej cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem – dodaje dr Libondi.

Czym różnią się implanty? Najważniejsze parametry

Prócz rodzaju tworzywa, niezwykle ważną rolę przy doborze implantów odgrywają także czynniki takie jak:

  • powierzchnia (tu wyróżniamy implanty gładkie oraz teksturowane, których chropowata powierzchnia zapobiega ewentualnemu przesuwaniu się implantu);
  • profil (inaczej: projekcja implantu) – parametr mówiący o tym, jak daleko (o ile centymetrów) pierś ma być wysunięta do przodu i jak bardzo wypełniony będzie dekolt;
  • kształt podstawy (implanty dzielimy na okrągłe oraz anatomiczne, czyli z podstawą w kształcie kropli).

Zanim zdecydujesz się na konkretne, warto porównać różne opcje oraz dopytać lekarza o to, jak zmieni się efekt operacji zależnie od wybranych parametrów danego implantu.

Przeczytaj także