Shadow

Jak uchwycić dziecko w ruchu?

Nasz maluch szybko rośnie i każdy rodzic chce uwiecznić jak najwięcej wspaniałych momentów. Jak jednak zrobić zdjęcie, tak aby oddawało cały urok sytuacji? Co więcej, dziecko bardzo szybko się porusza, co utrudnia zrobienie fotografii, która jest wyraźna. Istnieje kilka bardzo prostych trików, które znacznie ułatwiają pracę z aparatem i gwarantują zrobienie zdjęcia na wyższym poziomie.

Kluczem do uchwycenia malucha w ruchu jest odpowiednie ostawienie trzech najważniejszych parametrów: przysłony, migawki i ISO.

Zanim jednak podejmiesz próby ustawień ręcznych, przyjrzyj się wszystkim funkcjom Twojego aparatu. W robieniu zdjęć znacznie ułatwi pracę możliwość zapisywania zdjęć w serii. Wykonanie takich seryjnych fotografii gwarantuje, że chociaż jedno z danej serii będzie ostre. Dużym atutem będzie też autofokus, pozwoli na szybkie wyostrzenie poruszającego się malucha. Aparaty najczęściej posiadają funkcję, która pozwala na ciągle nastawianie ostrości. Kolejną sprawą jest prześledzenie trybów automatycznych, w które wyposażony jest Twój aparat. Bardzo dobrze z łapaniu uciekających dzieci sprawdzi się tryb sport oraz preselekcji czasu (T, Tv), ponieważ pracują one na krótkim czasie naświetlania.

ISO

I w tym momencie przechodzimy do jednego z trzech najważniejszych parametrów: ISO. Odpowiednio ustawiona wartość ISO pozwoli nam uniknąć prześwietlonych zdjęć. Dobrze jest jeśli masz możliwość manualnego ustawienia ISO. Najniższe wartości (ISO 50, 100) sprawdzą się w jasny dzień. Te wyższe (ISO 200, 300) wpuszczają więcej światła w ciemniejszych okolicznościach. Pozwala to na skrócenie czasu naświetlania. Zapamiętaj, że krótki czas naświetlania jest tym, co zatrzymuje w kadrze ruchomy obiekt.

Migawka

Manualne ustawienia migawki nie są łatwe, ale właśnie dzięki niej ustawimy czas naświetlania. Czas otwarcia migawki jest liczony w ułamkach sekund np. 1/2000, 1/125, 1/15. Jeśli chcemy zamrozić ruch to stosujemy krótkie czasy. Jeśli jednak nie jesteśmy za bardzo zżyci z naszym aparatem, dobrze jest ten tryb pozwolić ustawić mu automatycznie.

Przysłona

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku przysłony im większa wartość przysłony, tym głębia ostrości jest mniejsza i przepuszcza znacznie mniej światła do obiektywu. Przysłona decyduje o naświetleniu naszego zdjęcia. Im niższa jest wartość przysłony tym jaśniejszy obiektyw. Przysłonę najczęściej możemy zmienić na trybie Av lub A. Zależy od aparatu.

Podczas samego wykonywania poeksperymentuj z perspektywą. Czasem zniżenie się do poziomu dziecka znacznie uatrakcyjni konkretne ujęcie. Dodatkowe przedmioty jak balon czy bańki mydlane uczynią zdjęcie ciekawszym. Spróbuj, to jest naprawdę proste!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *