Shadow

Nauka języków obcych szansą na sukces

background-20870_1280

Szkolnictwo w Polsce jest na coraz wyższym poziomie i na szczęście zaczęto kłaść duży nacisk w szkołach na naukę języków obcych. Nie ma już w szkołach obowiązkowego rosyjskiego, którego nikt nie chciał się uczyć i który wydawał się wszystkim niepotrzebny, bo przecież narzucony przez władze.

Dziś, jako dorośli ludzi zdajemy sobie sprawę jak istotna w życiu każdego z nas jest nauka języków obcych. A będąc w szkole podstawowej czy nawet w średniej unikaliśmy tego jak ognia. Najczęściej mówiło się, że przecież ten język się nie przyda, ze to strata czasu i różne tego typu wykręty. Obecnie wiemy, że na rynku pracy poszukiwani są specjaliści, który władają najrzadszymi językami świata i są oni też najlepiej opłacani. Zatem rarytasem i naprawdę inwestycją na przyszłość jest nauka chińskiego, rosyjskiego czy też norweskiego.

Standardem i właściwie czymś zupełnie naturalnym i koniecznym dla każdego osobnika jest nauka języka angielskiego, ze względu na to, że posługuje się nim najwięcej osób na całym świecie.

Innym językiem obcym, który bardzo często występuje w szkołach, jako obowiązkowy jest język niemiecki, francuski czy włoski. Jest to uwarunkowane bliskością tych państw od granic Polski i oczywiście wiąże się z inwestycjami w naszym kraju.

Obecnie naukę języków obcych rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo nawet już są szkółki dla kilkumiesięcznych niemowlaków. Standardem jest wprowadzanie jednego języka obcego w przedszkolach i w zerówkach. Szkoła podstawowa to już obowiązek nauki i obowiązkowy język angielski. W późniejszych etapach nauczania dochodzi jeszcze dodatkowy język, jednak w wielu szkołach uczniowie mają możliwość wyboru. Tutaj najczęściej kierują się podpowiedziami swoich rodziców lub też wybierają ten, który wydaje im się prostszy.

Na etapie szkoły podstawowej raczej rzadko myślimy, co dla nas będzie korzystniejsze i dlatego powinni tutaj pomóc rodzice.

Gdy dziecko jest zdolne i planujemy dla niego na przykład studia w innym kraju, to konieczna będzie dobra znajomość konkretnego języka obcego.

Wiemy już, że znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach koniecznością i szansą na odniesienie sukcesu, warto, więc wspierać swoje dzieci w tym zakresie. Gdy nie radzą sobie na etapie nauczania szkolnego, to warto zapisać je na dodatkowe kursy czy korepetycje.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *