Shadow

Najpiękniejsze parki narodowe Chorwacji

najpiekniejsze-parki-narodowe-chorwacji

Z czym kojarzy Wam się Chorwacja? To pytanie zadaliśmy w ostatnich dniach kilku znajomym osobom i odpowiedzi się powtarzały. Piękne wyspy, zatłoczone plaże, pyszna rakija, ładne portowe miasteczka… Wszystko to prawda. Byliśmy jednak zdziwieni, że nikt nie wymienił chorwackich parków narodowych. Warto więc chociaż na chwilę przyjrzeć się bliżej choć kilku z nich – bo to, co można tam znaleźć, jest naprawdę niesamowite i wyjątkowe…

Park Narodowy Plitwickich Jezior

Plitvicka Jezera to bez wątpienia najbardziej znany z parków narodowych Chorwacji – i najczęściej odwiedzany przez turystów. Nie ma się czemu dziwić – widoki naprawdę zapierają tutaj dech w piersiach, a spacer ścieżkami nad stromymi urwiskami, z których podziwiać można lazurowy błękit tych przepięknych zbiorników wodnych pamięta się do końca życia. 16 jezior połączonych kaskadowo natura ukryła przed światem w paśmie gór Mała Kapela, będących częścią Gór Dynarskich.

Jeśli chcemy odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich, wybierając loty do Chorwacji  warto zastanowić się nad dwoma opcjami. Najbliżej – ok. 150 km – jest tu z Zagrzebia. Znacznie więcej tanich połączeń przyjmuje jednak lotnisko w Rijece, z której do Plitwic jest ok. 180 km.

Park Narodowy Krka

Ze względu na łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie bilety lotnicze Chorwacja od kilku lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych miejsc Polaków. W czołówce miejsc, które polecają odwiedzić, oprócz Plitwickich Jezior i Dubrownika pojawia się też malowniczy Park Narodowy Krka. Położony jest w środkowej Dalmacji, mniej więcej w połowie drogi między Zadarem i Splitem – a zatem bardzo blisko od wszystkich najbardziej znanych chorwackich kurortów, jak Biograd na Moru, Trogir czy Primosten. Obejmuje środkowy i dolny bieg rzeki Krka, pełne wodospadów i kaskad. Po przejściu całej trasy spacerowej czeka na turystów nie lada atrakcja – możliwość kąpieli pod wodospadem! Warto zabrać strój kąpielowy!

Najbliżej jest tu, jak już zaznaczyliśmy, z Zadaru i Splitu. Do obu tych miast latają samoloty tanich linii lotniczych, z pewnością więc uda się znaleźć niedrogie bilety.

Park Narodowy Risnjak

Ci, według których Chorwacja to tylko morze i jeziora, są w ogromnym błędzie. Ostatni z parków narodowych, którym się tutaj przyjrzymy, to park typowo górski. Powstał, by chronić unikalną przyrodę pasm górskich kryjących źródła rzeki Kupa. Klimat morski ściera się tu z górskim, co stwarza warunki dla roślin spotykanych tylko tutaj.

Chcesz odwiedzić Risnjak? Polując na loty do Chorwacji, pomyśl o Rijece – park narodowy jest oddalony zaledwie o 40 km od tego miasta. Można się tu dostać autobusem lub taksówką – oczywiście ta pierwsza opcja jest znacznie tańsza

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *