Shadow

Dlaczego stalkerzy prześladują?

screen-18870_1920

Stalker to osoba, która zazwyczaj jest przez nas dobrze znana. Uprzykrza nam życie poprzez swoje narzucanie się. Ponad to obraża i grozi. Niestety, ale nie jest łatwo się jej pozbyć, a jeszcze trudniej zrozumieć motywy jej postępowania.
Stalking oznacza złośliwe oraz powtarzające się naprzykrzanie albo prześladowanie. Jak ukazały badania amerykańskie, doświadczyło tego około 14% kobiet oraz 6% mężczyzn. Jeśli chodzi o Polskę, to stalkingowanych pod różną postacią było trzy miliony Polaków. Przynajmniej jedna czwarta działań stalkerów ma miejsce w sieci. Celem takiej osoby jest przestraszenie i wyrządzenie jak największej szkody psychicznej. Zazwyczaj nie można się go pozbyć przy pomocy rozmów, jak i racjonalnych argumentów. W takim wypadku najlepiej jest się powołać na twarde środki perswazji. Najlepiej korzystać dodatkowo z pomocy bliskich osób oraz policji.

Motyw.
Osoby, które notorycznie prześladują można podzielić na kilka grup. Wszystko zależy od motywu działania.

Zemsta.
Stalker odgrywa się za wymyślone albo prawdziwe krzywdy. Może chodzić tutaj o zdradę, oszustwo, złamanie umowy czy brak zainteresowania. Bardzo często środkiem, który jest opresyjny, jest naruszenie reputacji prześladowanej osoby.

Pożądanie.
Prześladowca czuje pociąg seksualny wobec swojej ofiary. Pragnie ją mieć dla siebie i nie ma znaczenia czego chce druga strona.

Motyw religijny albo polityczny.
Ten typ, jak łatwo jest się domyślić, prześladuje tych, którzy mają odmienne poglądy polityczne lub religijne. Stalker, który jest zaangażowany w swoje prześladowanie, nie może pogodzić się z tym, iż inni nie podzielają wizji świata, jaką on uznaje.

Sława.
Niektóre osoby, odczuwają wręcz obsesyjne zainteresowanie osobami, które są znane. Chcą za wszelką cenę być blisko, dotknąć albo porozmawiać. Aby dążyć do celu, są w stanie sporo zrobić. Niejednokrotnie dopuszczają się nawet przemocy.

Ślepa miłość.
Najczęściej w ten rodzaj stalkingu celują kobiety. Wierzy ślepo w to, iż wybrana osoba jest w niej zakochana. Musi tylko to odkryć i należy jej w tym pomóc.

Zamiary mordercze.
Niestety, ale istnieje grupa stalkerów, którzy są wyjątkowo niebezpieczni. Dużą część morderstw poprzedza faza stalkingu, który już był zaawansowany. Sprawca nie daje za wygraną, śledzi swoją ofiarę aż do finału, który jest dramatyczny.

Warto wspomnieć o tym, iż w przypadku stalkingu, największe zagrożenie stanowią osoby, które są nam bliskie, a nie jak większość myśli – obcy ludzie. W Polsce stanowi to przestępstwo, które jest karalne trzema latami pozbawienia wolności. Policja traktuje każde doniesienie indywidualnie i poważnie. Około trzy czwarte takich zgłoszeń odnajduje swój finał w sądzie. Z tego też powodu, jeżeli jesteś nękana, to warto to zgłosić i prosić o pomoc. Pamiętajmy, że stalker raczej nie odpuszcza. Sam się nakręca i intensywnie szuka z nami kontaktu. Dlatego, należy działać jak najszybciej. Jeśli nasze prośby, aby ktoś dał nam spokój, nie zostają przyjęte do wiadomości, skontaktujmy się z odpowiednimi władzami.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *