Shadow

Malowanie ścian w trzech prostych krokach

malowanie-narzedzia

Przemalowanie ścian w mieszkaniu to najszybszy sposób na odświeżenie pomieszczenia niewielkim kosztem. Jak przygotować ściany do malowania? O czym trzeba pamiętać i jakich narzędzi użyć? Kilka prostych rad sprawi, że malowanie ścian nie będzie nastręczało trudności.

Krok pierwszy – wybór odpowiedniej farby

Wchodząc po raz pierwszy na stoisko z farbami możemy się lekko przerazić. Mnogość rodzajów farb sprawia, że często czujemy się zagubieni i nie potrafimy wybrać odpowiedniego produktu. Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze trzeba określić pomieszczenie, w którym będą malowane ściany. Jeżeli jest to pokój narażony na wilgoć – kuchnia lub łazienka, wybieramy farby, które poradzą sobie w tych warunkach. Często posiadają one domieszki srebra, które działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczno. Odpowiednią farbę należy też wybrać do przedpokoju. Ważne jest żeby powstałe na niej zabrudzenia można było szybko i skutecznie usunąć. Z powodzeniem sprawdzą się więc farby akrylowe, lateksowe oraz winylowe. Jeżeli mamy w planach malowanie pokoju dziecka, szukajmy farb, które posiadają atesty, są nietoksyczne i łatwo się je czyści. Świetnym pomysłem jest też użycie farby tablicowej, po której maluch będzie mógł pisać. Więcej na temat rodzajów farb i samego malowania: http://monder.pl/malowanie

Krok drugi – zabezpieczenie miejsca pracy

Farba została wybrana, teraz czas na resztę narzędzi. Przy malowaniu ścian niezbędne okażą się taśmy malarskie i folia, którą zabezpieczymy meble i podłogi. Za pomocą taśmy malarskiej zakleimy też miejsca, które nie powinny zostać pomalowane – futryny, framugi, listwy przypodłogowe. Taśma przyda się również, jeżeli będziemy chcieli malować ściany w nietypowe wzory, np.: pasy albo figury geometryczne. Podczas malowania należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu mebli. Najlepiej usunąć je z pokoju. Ostatecznie można postawić je na środku pokoju i przykryć folią. Do malowania najlepiej używać dobrej jakości wałka lub pędzla. Nie warto oszczędzać na narzędziach malarskich. Dzięki temu unikniemy smug i nierówności.

Krok trzeci – odpowiednia technika

Malowanie ścian powinno obywać się szybko i sprawnie. Przyjmuje się, że należy malować jedną ścianę bez robienia przerw. Zasada jest taka, że każde pociągnięcie wałka powinno zachodzić na poprzednie. W zależności od wyboru farby konieczne może być nałożenie co najmniej dwóch powłok. Jest to szczególnie konieczne, kiedy chcemy przemalować ciemną ścianę na jasny kolor. Żeby uniknąć „przenikania” starej farby, można najpierw zagruntować ścianę.

Malowanie ścian nie powinno nastręczać trudności, czasem jednak warto zaufać w tej kwestii specjalistom. Szczególnie jeśli chcemy, żeby remont przebiegł szybko i sprawnie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *