Shadow

Liściaste drzewa ozdobne do ogrodu – które wybrać?

W przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych drzewa stanowią ważne elementy krajobrazu. Zapewniają przyjemny cień oraz prywatność, a ponadto chronią przed silnym wiatrem. Nie bez znaczenia jest także ich dekoracyjny charakter – które z drzew liściastych cechują się wyjątkowymi walorami ozdobnymi?

Drzewa ozdobne do małego i dużego ogrodu

Wśród drzew liściastych, które spotkamy w ogrodach, znajdziemy zarówno okazy rodzime, jak i obce. Jedne z nich cechują się dużą wysokością bądź ekspansywnym charakterem, przez co nadają się szczególnie do dużych ogrodów, a inne osiągają znacznie mniejsze rozmiary, przez co świetnie sprawdzają się na terenach o ograniczonej przestrzeni.

Zanim wybierzemy rodzaj i gatunek drzewa liściastego, zorientujmy się, jak do jakich rozmiarów może dorastać dorosłe drzewo, jaka będzie średnica jego korony oraz zasięg systemu korzeniowego – będzie to istotne podczas wybory stanowiska dla rośliny i umiejscowienia jej względem domu, elementów instalacji itp.

Zalety drzew liściastych w ogrodzie

O niektórych już wspomnieliśmy – to rzucany przez drzewa w czasie upałów cień, ochrona przed wiatrem czy prywatność, którą zapewniają nam w ogrodzie. Ponadto korony drzew liściastych zatrzymują również kurz i zanieczyszczenia, a także ograniczają hałas docierający z okolicy. W cieniu drzewa liściastego możemy zaaranżować kącik wypoczynkowy lub oryginalną rabatę, na której zasadzimy cieniolubne rośliny.

Ozdobne drzewa liściaste do dużego ogrodu

W dużym ogrodzie możemy zdecydować się na drzewa bardziej okazałe – brzoza, buk, topola, sumak octowiec, katalpa (znana też jako surmia), klon, lipa czy wierzba to niektóre z gatunków wartych uwagi. Na uwagę zasługuje także pięknie kwitnący migdałek trójklapowym, dostojna magnolia czy złotokarp pospolity.

Większe drzewa nie muszą jednak zdominować krajobrazu dużego ogrodu. Z powodzeniem znajdziemy tu także miejsce dla jeszcze bardziej dekoracyjnych gatunków, które można zasadzić w pobliżu strefy wypoczynkowej. Drzewa tego typu – niezbyt wysokie, o dekoracyjnych liściach lub pokroju – będą jednocześnie najlepszym wyborem do małego ogrodu.

Drzewa liściaste do małego ogrodu

W małym ogrodzie zasadźmy drzewa, które nie zdominują przestrzeni i nie zacienia jej w całości zbyt okazałą koroną. Godnym polecenia okazem będzie tu np. wierzba japońska ‘Hakuro Nishiki’, szczególnie szczepiona na pniu. Duże walory dekoracyjne posiada także surmia bignoniowa ‘Nana’, która zachwyca zwarta koroną i egzotycznym wyglądem.

wp12-lisciaste-drzewa-ozdobne-do-ogrodu-ktore-wybrac-3.jpg

Ogromną popularnością cieszy się również klon palmowy. To niewielkie drzewo o bardzo wolnym wzroście, którego cechą szczególną są pięknie przebarwiające się jesienią liście. W małym ogrodzie wypadnie dobrze także robinia akacjowa ‘Umbraculifera’ o kulistej koronie niewymagającej formowania.

Warto zwrócić także uwagę na drzewka liściaste o zwisających pędach. Znajdziemy wśród nich modną brzozę brodawkowatą ‘Youngii’, buk pospolity ‘Pendula’ czy choćby wierzbę białą ‘Tristis’ – takie okaz urozmaicą aranżację zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Znakomicie sprawdzi się również nie tyle drzewo co krzew – Berberys, który ma właściwości zdrowotne. Szerzej o tym tutaj.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *