Shadow

Lampy podłogowe, kinkiety, lampki LED… Dopasuj oświetlenie do potrzeb!

Tajemnicą skutecznego i efektownego oświetlenia domu jest jego dopasowanie do zapotrzebowania. Już dawno minęły czasy, kiedy projektując wnętrze, zadowalaliśmy się jedną lampą sufitową. Obecnie, aby zapewnić sobie wygodę, stosujemy kilka źródeł światła właściwie w każdym pomieszczeniu. Zobacz, jakie są możliwości oświetlenia domu i wybierz sposób najlepszy dla siebie.

Rola oświetlenia w pomieszczeniu

Różnego rodzaju lampy mają za zadanie oświetlić dom tak, aby poruszanie się po nim było wygodne, a wykonywanie precyzyjnych czynności komfortowe. Dlatego też tak ważne jest, aby oprócz oświetlenia ogólnego pamiętać o lampach dodatkowo doświetlających poszczególne strefy, takie jak blat kuchenny, stół jadalny, kącik czytelniczy, biurko do pracy. Ponadto coraz częściej docenianą i wykorzystywaną funkcją oświetlenia jest możliwość wpływania na nastrój czy dekorowania światłem.

Lampy sufitowe i plafony jako oświetlenie ogólne

Podstawowym oświetleniem w każdym wnętrzu jest lampa wisząca, zwana też sufitową. Zastąpić ją może również plafon, pasujący do aranżacji nowoczesnych. Warto pamiętać, że oświetlenie ogólne ma stanowić tło, podkład dla pozostałych rodzajów lamp. Powinno równomiernie rozjaśniać całe wnętrze i umożliwiać ostre widzenie w jego obrębie. Warto przyjrzeć się przed zakupem jakie światło emituje podobający nam się żyrandol czy plafon. Zdecydowanie lepiej jest wybrać urządzenie o świetle rozproszonym, równomiernym, nierzucające cieni.

Lampy podłogowe – dekoracyjne i przydatne

Warta rozważenia jest lampa podłogowa, która sama w sobie może stanowić element dekoracyjny wnętrza. Bogaty wybór tego rodzaju lamp w sklepach z oświetleniem sprawia, że każdy znajdzie model pasujący do urządzanego pomieszczenia. Lampy podłogowe sprawdzą się jako towarzysze kanapy czy fotela w kąciku do czytania. Mogą zastąpić lampki nocne lub też stanowić element czysto dekoracyjny, odpowiedzialny za budowanie relaksującego nastroju. Do tego celu warto wybrać lampy o delikatnym, ciepłym świetle.

Kinkiety i reflektorki doświetlą wybrane strefy

Kinkiety i reflektorki to rodzaj oświetlenia kierunkowego, którego zadaniem jest doświetlenie wybranych stref. Tego rodzaju lampy sprawdzą się na przykład jako oświetlenie lustra w łazience. Mogą z powodzeniem zastąpić lampki nocne, jeśli nie mamy koło łóżka miejsca na stoliki nocne. Za ich pomocą rozjaśnić możemy także zakamarki podłużnego wnętrza, trudnego do oświetlenia za pomocą pojedynczej lampy wiszącej.

Diody LED – bogactwo możliwości aranżacyjnych

Niezwykłe możliwości aranżacyjne dają nowoczesne diody LED, dostępne w postaci reflektorków, taśm czy oczek świetlnych, które wbudować można na przykład w sufit podwieszany. Diody LED mogą sprawdzić się nie tylko jako oświetlenie wnętrza, ale także jako jego dekoracja. Za ich pomocą podświetlić można wybraną strefę lub przedmiot – obraz, fotografię, rzeźbę. Przydadzą się również w miejscach, gdzie trudno o inne źródła światła, na przykład w spiżarce czy wewnątrz przepastnej szafy.

Aby dopasować oświetlenie do potrzeb, warto zdecydować się na zróżnicowanie źródeł światła. Połączenie lampy sufitowej z różnego rodzaju kinkietami, lampami podłogowymi, lampkami biurkowymi czy taśmami LED stworzy praktyczną i estetyczną przestrzeń.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.