Starając się o pracę należy liczyć się ze sporą konkurencją. Z tego względu istotną kwestią jest stworzenie unikalnych dokumentów aplikacyjnych, które w ciągu pierwszych sekund zwrócą uwagę potencjalnego pracodawcy i sprawią, że chętniej pozna on umiejętności i doświadczenie kandydatki. Kreatywne CV to w niektórych branżach doskonałe, a czasem nawet konieczne rozwiązanie.
Kreatywne CV testem umiejętności
W ramach rosnącej świadomości aplikantów oraz wymagań rekruterów do formy prezentacji CV przykłada się teraz szczególną wagę. To swojego rodzaju folder reklamowy, w którym poszukujący pracy chce zawrzeć nie tylko fakty, ale również swoją osobowość i charakter, niemałe znaczenie pozostawia także rosnąca konkurencja na rynku. Ciekawe CV to najlepszy sposób na zwrócenie uwagi. Użyte w nim elementy to najczęściej spora ilość koloru, niestandardowe fonty, kompozycja lub treści.
Do kreatywnych dokumentów aplikacyjnych można zaliczyć również niezwykłe formy takie jak gazeta, folder, aplikacja drukowana na materiale, puzzle, video prezentację, a nawet billboard – dodaje redakcja regionalnych portali pracy.
Zastosowanie tego rodzaju aplikacji jest szczególnie wskazane we wszelkiego typu branżach, w których codzienna praca zezwala, a nawet wymaga używania wyobraźni, korzystania z nienagannego poczucia estetyki oraz kreatywności. Mowa tu o zawodach takich jak grafik, fotograf, specjalista nowych form marketingu i social media, PR-owiec, scenograf, ilustrator, projektant itd. W ich przypadku stworzenie kreatywnego CV to nie tylko konieczność pozwalająca wyróżnić swoją osobę w stosie pozostałych aplikacji – to często test na poziom prezentowanych zdolności, gust i wyczucie. Czyli swojego rodzaju przedłużenie portfolio, które może ostatecznie przekonać pracodawcę.
O czym warto pamiętać?
Kreatywny życiorys to wciąż jednak forma prezentacji umiejętności oraz doświadczenia i to właśnie ta funkcja powinna zostać spełniona. Bez względu na formę dokument nie powinien być trudny w odczytaniu. Rada ta odnosi się nie tylko do tak ekstremalnych pomysłów jak wspomniane wcześniej puzzle, ale również do papierowego CV. Warto zachować podstawowe zasady kompozycji oraz zadbać o czytelność każdej poszczególnej sekcji. Zasady ortografii i gramatyki można sprawdzić w słowniku języka polskiego, albo wyeliminować błędy językowe.
Z zasady tworzenia kreatywnego CV podejmują się osoby o odpowiednich umiejętnościach oraz dużym wyczuciu estetyki. Istotną kwestią jest dopasowanie formy życiorysu do branży.
Starając się o pracę w zawodzie krawca, projektanta lub scenografa ciekawym pomysłem może być wydruk na materiale, interesujące może być CV programisty napisane na wzór kodu html, a to tylko niektóre przykłady, na które bez problemu można trafić w sieci – radzi redakcja regionalnych portali pracy.
Bez tego może być trudno osiągnąć zamierzony efekt. Z drugiej strony oryginalna aplikacja często nie wymaga biegłej znajomości programów graficznych, ale pomocne okazują się w tym przypadku kreatory do tworzenia infografik. Warto szukać również inspiracji w internecie, dużo przykładowych projektów można znaleźć na pinterest.com. Dostosowanie formy aplikacji do konkretnego stanowiska świadczy o naszym indywidualnym podejściu i zaangażowaniu. A to dodatkowo podnosi nasze kwalifikacje w oczach potencjalnego pracodawcy.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-katowice.info